جلد 36، شماره 143 - ( شهریور- در حال انتشار 1402 )                   جلد 36 شماره 143 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahmadi L, Haririan H, Hassankhani H. Relationship between Treatment Adherence and the Risk of Cardiovascular Disease among Patients with Coronary Artery Stent: A Descriptive Study. IJN 2023; 36 (143)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3711-fa.html
احمدی لیلا، حریریان حمیدرضا، حستخانی هادی. ارتباط بین تبعیت از درمان و خطر بیماری قلبی عروقی در بیماران دارای استنت عروق کرونری: یک مطالعه توصیفی. نشریه پرستاری ایران. 1402; 36 (143)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3711-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران.
2- گروه پرستاری داخلی جراحی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران. ، houman.haririan@gmail.com
3- گروه پرستاری داخلی جراحی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران.
چکیده:   (1826 مشاهده)
سابقه و هدف: یکی از نگرانی‌های پرستاران و پزشکان تبعیت بیماران قلبی از درمان تجویز شده است. در ایران آمار دقیقی از میزان تبعیت بیماران دارای استنت عروق کرونر از درمان در دسترس نیست و طبقه بندی خطر بیماری قلبی عروقی در این بیماران بررسی نگردیده است. این مطالعه با هدف تعیین ارتباط بین تبعیت از درمان و خطر بیماری قلبی عروقی در بیماران با استنت عروق کرونر قلبی انجام شده است.
روش کار: یک مطالعه مقطعی- توصیفی است که از تیر تا شهریور 1400 و در بیمارستان شهید مدنی تبریز انجام شد. 200 بیمار که طی یک سال گذشته تحت اقدام مداخله کرونر قلبی قرار گرفته بودند به روش نمونه گیری تصادفی ساده وارد مطالعه شدند. برای جمع آوری داده‌ها از پرسشنامه‌های اطلاعات فردی اجتماعی، تبعیت از درمان و مقیاس خطر فرامینگهام استفاده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS-22 تحلیل شدند. در آمار توصیفی از توزیع فراوانی و جهت مقایسه متغیرهای مطالعه از ضریب همبستگی پیرسون، آزمون‌ تی و آنالیز واریانس یک طرفه استفاده شد.
یافته‌ها: میانگین سنی بیماران 10/62 ± 61/6 بود. بیشتر بیماران مرد (60/5%) و متاهل (68%) بودند. میانگین نمره تبعیت از درمان در بین بیماران 8/48± 41/50 بود که نشان‌دهنده وضعیت متوسط تبعیت ایشان از درمان بود. بیماران در قسمت‌های رعایت رژیم غذایی و داشتن فعالیت منظم نسبت به رعایت رژیم دارویی وضعیت نامناسبی داشتند، به طوریکه بیشتر آنها از غذای پرچرب استفاده می‌کردند (87%) و کمترین فعالیت ورزشی در هفته را داشتند (92/4%) ولی داروهای تجویز شده را به موقع مصرف می‌کردند (70/3%). بر اساس نمره فرامینگهام، مردان دو برابر بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی بودند و بطور کلی بین تبعیت از درمان و خطر بیماری قلبی عروقی در بیماران استنت گذاری شده ارتباط معنی داری وجود داشت، به طوریکه با افزایش تبعیت از درمان در بین بیماران از خطر بیماری قلبی عروقی طی 10 سال آینده در ایشان کاسته می‌شود (p<0/001  و r=-0/250 ).
نتیجه گیری: با توجه به اینکه بین تبعیت از درمان و خطر بیماری قلبی عروقی در بیماران استنت گذاری شده ارتباط معنی داری وجود دارد و با عنایت بر اینکه این بیماران تبعیت از درمان ضعیفی در رعایت رژیم غذایی کم چرب و فعالیت منظم روزانه داشتند بنابراین پیشنهاد می‌شود پرستاران در برنامه‌های آموزش به بیمار خود بر رعایت رژیم غذایی کم چرب و داشتن فعالیت منظم روزانه توسط بیماران تاکید کرده و به شناسایی موانع تحقق این امر بپردازند، تا بدین وسیله با افزایش تبعیت بیماران از درمان، خطر بیماری قلبی عروقی طی 10 سال آینده در ایشان کاسته شود.   
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1402/4/21 | پذیرش: 1402/6/1 | انتشار: 1402/6/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb