جلد 36، شماره 142 - ( تیر- در حال انتشار 1402 )                   جلد 36 شماره 142 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fahimi F, Adelmehraban M, Najafi T, Haghani S. The Correlation of Perceived Organizational Support with Safe Nursing Care in the Critical Care Units of Medical Training Centers in Tabriz in 1400-1401. IJN 2023; 36 (142)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3690-fa.html
فهیمی فهیمه، عادل مهربان مرضیه، نجفی طاهره، حقانی شیما. ارتباط حمایت سازمانی درک‌ شده با مراقبت پرستاری ایمن در بخش های مراقبت ویژه مراکز آموزشی درمانی تبریز در سال 1401-1400. نشریه پرستاری ایران. 1402; 36 (142)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3690-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. ، adel.m@iums.ac.ir
چکیده:   (59 مشاهده)
زمینه و هدف: مراقبت پرستاری ایمن به معنی کاربرد دانش و مهارت توسط پرستاران در راستای تأمین مراقبت باکیفیت است و به‌عنوان یکی از اهداف بهداشتی در بخش مراقبت ویژه مطرح است. احساس مورد حمایت واقع شدن از سوی سازمان توسط پرستاران، که نقش کلیدی در رسیدن به این هدف دارند؛ می‌تواند رضایت شغلی، بهبود عملکرد و رضایت مددجویان را به‌دنبال داشته‌باشد. این مطالعه با هدف تعیین ارتباط حمایت سازمانی درک‌شده با مراقبت پرستاری ایمن در بیمارستان‌های دولتی شهر تبریز انجام‌شد.
روش پژوهش: این مطالعه، مقطعی و از نوع توصیفی-همبستگی است که ارتباط بین دو متغیر حمایت سازمانی درک‌شده و مراقبت پرستاری ایمن را در 200 نفر از پرستاران شاغل در بخش‌های مراقبت‌ ویژه‌‌ بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال 1401-1400 به روش نمونه‌گیری سهمیه‌ای مورد بررسی قرار داد. از پرسشنامه‌‌های روا و پایا شده‌ی حمایت سازمانی‌درک شده ایزنبرگر و مراقبت پرستاری ایمن راشوند جهت گردآوری داده‌ها استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 در دو بخش آمار توصیفی (فراوانی، درصد، میانگین و انحراف معیار)و آمار استنباطی (آزمون تی مستقل، آنالیز واریانس و ضریب همبستگی پیرسن) انجام شد.
یافته‌ها: میانگین نمره حمایت سازمانی درک‌شده 9/57±23/20 به‌دست آمد که از میانه‌ی نمره ابزار، پایین‌تر بود. مراقبت پرستاری ایمن با میانگین نمره 34/1 ± 322/89 در سطح مطلوب ارزیابی شد. در نهایت حمایت سازمانی درک شده با مراقبت پرستاری ایمن و هیچ‌کدام از ابعاد آن همبستگی معنی‌داری  آماری نداشت  (0/05<P).
نتیجه‌گیری: با وجود حمایت سازمانی نامطلوب از پرستاران، مراقبت پرستاری ایمن در حد مطلوب بود، این در حالی است که بین حمایت سازمانی درک شده و مراقبت پرستاری ایمن هیچ‌گونه ارتباط آماری معنی‌داری مشاهده نشد. این یافته احتمالا به‌دلیل حاکم بودن قوانین و باور‌های حرفه‌ای در کار پرستاران است که باعث شده با وجود درک حمایت سازمانی پایین، مراقبت ارائه شده هم‌چنان ایمن باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1402/2/16 | پذیرش: 1402/4/1 | انتشار: 1402/4/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb