جلد 35، شماره 139 - ( دی-در حال انتشار 1401 )                   جلد 35 شماره 139 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asvad F, adel mehraban M, Rasouli M. Indirect Care of Special Ward Nurses in the Covid-19 Disease. IJN 2022; 35 (139)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3590-fa.html
اسود فاطمه، عادل مهربان مرضیه، رسولی محبوبه. مراقبت های غیرمستقیم پرستاران بخش مراقبت ویژه در بیماری کووید-19. نشریه پرستاری ایران. 1401; 35 (139)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3590-fa.html


1- دانشکده پرستاری مامایی ایران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- دانشکده پرستاری مامایی ایران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. ، adel.m@iums.ac.ir
3- گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (100 مشاهده)
زمینه و هدف: مهمترین عوامل توسعه هر جامعه­ای منابع انسانی و چگونگی استفاده بهینه از آن است. بخش مراقبت­های ویژه یکی از بخش ­های مهم بیمارستان است و نقش پرستاران در ارائه مراقبت­های بحرانی آن بسیار مهم و با اهمیت می­باشد. توجـه بـه مدیریـت زمـان و کمبـود نیـرو در ایـن حرفـه و اینکه  پرسـتاران زمان زیادی را  بــرای کارهــای غیــرپرســتاری و غیرتخصصی و خدمــاتی صرف می­کنند، جای تامل و بحث دارد و ضـروری اسـت تــا در رابطه با آن مطالعات لازم و اقدام مناسب صورت گیرد.
روش: این پژوهش، کمی و توصیفی-مقطعی از نوع مشاهده­ای است که در مدت شش ماه انجام شده است. محیط پژوهش بخش ویژه کووید در بیمارستان هفتم تیر و جامعه این پژوهش، پرستاران شاغل در این بخش­ بودند که به صورت تصادفی 42 نفر از آنها در نوبت ­های مختلف انتخاب و مشاهده مستمر و اندازهگیری زمان فعالیتها توسط محقق با استفاده از یک کرنومترگوشی موبایل انجام و ثبت شد. ابزار جمعآوری داده­ها شامل چک­لیستی بوده که روایی محتوای این پرسشنامه توسط پانل متخصصان متشکل از 5 نفر از اعضای هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران بررسی و مطلوب و از 10نفر پرستاران کمک گرفته شده است و نظرات ایشان درمورد نوع مراقبتها در چک لیستها اعمال گردید و پایایی ابزار به دلیل یکی بودن محقق و مشاهده گر، مورد تایید بود. از آمار توصیفی (فراوانی مطلق و نسبی، میانگین و انحراف معیار، کمترین و بیشترین) برای تحلیل  توسط نرم‌افزار SPSS  نسخه22 استفاده شد.
یافته­ ها: در این پژوهش، بیشترین تعداد پرستاران (60%) در محدوده سنی (39-30) سال و 72% آنها سابقه کار (20-11) سال داشتند. بیشتر پرستاران زن (85%) و متاهل (80%) بودند. نتایج نشان داد که در مجموع در هر نوبت کاری به طور میانگین پرستاران  247 دقیقه را به انجام مراقبت های غیر مستقیم می‌پردازند. بیشترین زمان در مراقبت­های غیرمستقیم را گزارش­نویسی با میانگین (10.5± 34.9 دقیقه در نوبت کاری)  و از سوی دیگر کمترین زمان مربوط به ترتیب خارج کردن وسایل محافظ با میانگین (3.19±6.11 دقیقه در نوبت کاری) و  مشورت با همکار و پوشیدن لباس محافظ هر دو با میانگین و انحراف معیار یکسان (3.55±7 دقیقه در نوبت کاری) در این جدول ثبت شده است.
نتیجه گیری: نتایج نشان داد که گرچه در شرایط بحرانی کووید نیاز بیمار به مراقبت­های مستقیم و حضور مستمر پرستار بیشتر احساس می­شود، ولی باوجود وجود تجهیزات پیشرفته در بخش­های ویژه برای کاهش مراقبت­های غیرمستقیم از بیماران، همچنان زمان مراقبت­های غیرمستقیم زیاد است و این شاید به خاطر حساسیت وضعیت بیماران مبتلا به کووید و نیاز به مستندسازی دقیق و جز به جز وضعیت و شرایط بی­ثبات بیماران است. با توجه به این شرایط برای ارائه مراقبت پرستاری مناسب مهم است که بر تعداد پرستاران در طی مراقبت از بیماران کووید افزوده و از فعالیت های غیر تخصصی آنها کاسته شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1401/4/7 | پذیرش: 1401/10/1 | انتشار: 1401/10/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb