جلد 35، شماره 135 - ( اردیبهشت 1401 )                   جلد 35 شماره 135 صفحات 45-28 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Banazadeh M, Oskouie F, Khanjari S. Organizational Factors Affecting Parents’ Participation in Decision-Making for Neonates With Life-threatening Conditions: A Grounded Theory Study. IJN 2022; 35 (135) :28-45
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3515-fa.html
بناءزاده مرجان، اسکویی فاطمه، خنجری صدیقه. عوامل سازمانی مؤثر بر مشارکت والدین در تصمیم‌گیری برای نوزادان با شرایط تهدیدکننده حیات: یک مطالعه نظریه پایه. نشریه پرستاری ایران. 1401; 35 (135) :28-45

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3515-fa.html


1- گروه کودکان و نوزادان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی البرز، کرج، ایران.
2- گروه پرستاری سلامت جامعه، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. ، Oskouie.f@iums.ac.ir
3- گروه کودکان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
چکیده:   (900 مشاهده)
زمینه و هدف: مشارکت والدین در تصمیم‌گیری‌های مربوط به نوزادان با شرایط تهدیدکننده حیات از نظر اخلاقی و قانونی پذیرفته شده‌ است. تیم مراقبت سلامت در بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان، آمادگی لازم برای مشارکت والدین در این تصمیم‌گیری‌ها را ندارند. شناسایی عوامل تأثیرگذار بر مشارکت والدین در تصمیم‌گیری،‌ می‌تواند زمینه برداشتن موانع و بهبود مشارکت والدین در تصمیمات مراقبتی و درمانی فرزندشان را فراهم کند. مطالعه حاضر با هدف شناسایی عوامل سازمانی مؤثر بر مشارکت والدین در تصمیم‌گیری‌ برای نوزادان با شرایط تهدیدکننده حیات انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه بخشی از مطالعه‌ای جامع است که با استفاده از رویکرد کیفی و روش‌شناختی نظریه پایه نسخه کوربین و اشتراوس انجام شد. در این مطالعه فرایند مشارکت والدین در تصمیم‌گیری‌ برای نوزادان با شرایط تهدیدکننده حیات شامل راهبردهای والدین هنگام مشارکت در تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری‌ها، عوامل ساختاری و زمینه‌ای مؤثر بر این مشارکت و پیامد راهبردهای اتخاذ ‌شده والدین، شناسایی شده است. مشارکت‌کنندگان شامل 23 نفر (ده نفر والدین، ده نفر کارکنان مراقبت سلامت، یکی از مدیران ارشد اداره سلامت نوزادان، یک نفر نماینده بیمه و یک نفر استاد مبانی فقهی و علوم دینی) بودند. محیط پژوهش بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان سطح III چهار بیمارستان آموزشی شهر تهران بود. داده‌ها با استفاده از روش مصاحبه نیمه‌ساختاریافته عمیق و مشاهده، جمع‌آوری شد و همزمان از طریق مقایسه مداوم با استفاده از رویکرد کوربین و اشتراوس تحلیل و تفسیر شدند. طبقه اصلی و طبقات مرتبط که معرف راهبردهای والدین هنگام مشارکت در تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری‌ها، عوامل ساختاری و زمینه‌ای مؤثر بر این مشارکت و پیامد راهبردهای اتخا ذشده والدین است، شناسایی شد. طبقه عوامل ساختاری و زمینه‌ای معرف طیف وسیعی از عوامل بود. از آنجایی که امکان انتشار همه یافته‌ها در یک مقاله وجود نداشت، در این مطالعه به عوامل سازمانی مؤثر بر مشارکت والدین پرداخته شده است. 
یافته‌ها: عوامل سازمانی مؤثر بر فرایند مشارکت والدین شامل اختلاف قدرت، نقص کمیته‌های اخلاق، نقص مقررات بیمارستانی، محدودیت منابع و ادامه بستری تنها گزینه هستند.
نتیجه‌گیری: عوامل سازمانی نقش مهمی در مشارکت والدین در تصمیم‌گیری دارند. فراهم‌ آوردن امکانات رفاهی برای اقامت والدین نوزادان با شرایط تهدیدکننده حیات و تدوین دستورالعمل‌های تشویق حضور والدین در بیمارستان، تدوین قوانین گزینش پرستاران بخش مراقبت ویژه نوزادان، به‌کارگیری تیم بین‌رشته‌ای متشکل از روان‌شناس، مددکار اجتماعی و افراد آموزش‌دیده در زمینه ارائه مراقبت‌های معنوی به والدین، برگزاری کمیته‌های اخلاق بیمارستانی برای بررسی موارد نوزادان بدحال و به‌کارگیری افرادی که در امور اخلاقی متخصص و در مسائل درمان و مراقبت پایان‌حیات آگاه و مجرب هستند، در این کمیته‌ها توصیه می‌شود.
متن کامل [PDF 9302 kb]   (293 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (633 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1400/9/22 | پذیرش: 1401/2/1 | انتشار: 1401/2/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb