جلد 35، شماره 135 - ( اردیبهشت 1401 )                   جلد 35 شماره 135 صفحات 59-46 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Inanlou M, Seyedfatemi N, Abbasi Z, Haghani S. Assessment of Social Competence of Adolescents With Substance-Abusing Parents in High Schools in West of Tehran. IJN 2022; 35 (135) :46-59
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3473-fa.html
اینانلو مهرنوش، سیدفاطمی نعیمه، عباسی زهرا، حقانی شیما. کفایت اجتماعی نوجوانان دارای والدین با سوءمصرف مواد در مدارس غرب تهران. نشریه پرستاری ایران. 1401; 35 (135) :46-59

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3473-fa.html


1- گروه روان‌پرستاری، مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- گروه روان‌پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. ، hanieabbasi256@gmail.com
3- گروه آمار زیستی، مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
چکیده:   (1633 مشاهده)
زمینه و هدف: سوءمصرف مواد یک بیماری مزمن است که علاوه بر شخص، بر جامعه، خانواده و فرزندان نیز تأثیر می‌گذارد. کفایت اجتماعی نوجوانان یکی از مواردی است که به نظر می‌رسد متأثر از سوءمصرف مواد والدین است. کفایت اجتماعی میزان تعهد نوجوانان در مورد رفتارهای اجتماعی است که نوجوانان در جامعه برای تعامل با دیگران و به‌ منظور عملکرد مؤثر به آن نیاز دارند. بنابراین، مطالعه حاضر با هدف تعیین کفایت اجتماعی نوجوانان دارای والدین با سوءمصرف مواد در مدارس غرب تهران انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه مقطعی بود که در سال 1399 انجام شد. جامعه‌ مطالعه‌ حاضر را 265 نفر از نوجوانان دارای والدین با سوءمصرف مواد شاغل به تحصیل در مدارس دولتی متوسطه‌ اول و دوم غرب تهران در مناطق 5‌، 10‌، 18 تشکیل داده‌اند که با روش نمونه‌گیری مستمر انجام شد. پس از هماهنگی‌های لازم و اخذ رضایت‌نامه آگاهانه از نمونه‌های پژوهش، لینک پرسش‌نامه‌ها آنلاین از طریق شبکه‌های اجتماعی در اختیار آن‌ها قرار گرفت. ابزار گردآوری داده‌ها، شامل فرم مشخصات جمعیت‌شناختی و مقیاس کفایت اجتماعی بود. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها در راستای هدف پژوهش از آمار توصیفی (فراوانی، درصد، میانگین، انحراف معیار) و آمار استنباطی (آزمون تی مستقل، آنالیز واریانس یک‌طرفه) در نسخه 16 نرم‌افزار SPSS استفاده شد و سطح معنا‌داری کمتر از 0/05 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: بر اساس یافته‌ها، میانگین و انحراف معیار کفایت اجتماعی به ترتیب 23/09 و 3/77 است که به حداکثر نمره‌ ابزار نزدیک است. نتایج شاخص‌های عددی کفایت اجتماعی نوجوانان دارای والدین با سوءمصرف مواد برحسب اطلاعات جمعیت‌شناختی نیز نشان داد کفایت اجتماعی با هیچ‌کدام از اطلاعات جمعیت‌شناختی نوجوانان (سن، جنس، مقطع تحصیلی، رشته‌ تحصیلی، وضعیت اقتصادی، وضعیت محل سکونت، تعداد فرزندان، تحصیلات مادر، تحصیلات پدر، شغل مادر، شغل پدر) ارتباط آماری معنا‌دار نداشت.
نتیجه‌گیری: طبق نتایج مطالعه حاضر، پرستاران و روان‌پرستاران می‌توانند در مراکز مشاوره و درمانی در حین ارائه مراقبت به خانواده‌های مبتلا به سوءمصرف مواد، فرزندان این خانواده‌ها را شناسایی کنند و با ارائه راهکارهای مناسب مانند مهارت‌های زندگی آن‌ها را از نظر اجتماعی توانمند سازند تا با مشکلات ناشی از سوءمصرف والدین به بهترین نحو مقابله کنند و از این شرایط جهت رشد و شکوفایی خود استفاده کنند.
متن کامل [PDF 5580 kb]   (546 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (706 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1400/7/3 | پذیرش: 1401/2/1 | انتشار: 1401/2/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb