جلد 35، شماره 135 - ( اردیبهشت- در حال انتشار 1401 )                   جلد 35 شماره 135 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Inanlou M, Seyyedfatemi N, Abbasi Z, Haghani S. Social competence of adolescents Of Parents with substance use in High Schools in West Of Tehran. IJN. 2022; 35 (135)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3473-fa.html
اینانلو مهرنوش، سیدفاطمی نعیمه، عباسی زهرا، حقانی شیما. کفایت اجتماعی نوجوانان دارای والدین با سوءمصرف مواد در مدارس غرب تهران. نشریه پرستاری ایران. 1401; 35 (135)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3473-fa.html


1- مرکز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری، گروه روان پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- گروه روان پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران . ، hanieabbasi256@gmail.com
3- گروه آمار زیستی، مرکز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
چکیده:   (160 مشاهده)
زمینه و هدف: سوءمصرف مواد یک بیماری مزمن است که علاوه بر شخص، بر جامعه، خانواده و فرزندان نیز تأثیر می‌گذارد. کفایت اجتماعی نوجوانان یکی از مواردی است که به نظر می‌رسد متأثر از سوءمصرف مواد والدین است. کفایت اجتماعی میزان تعهد نوجوانان در مورد رفتارهای اجتماعی است که نوجوانان در جامعه جهت تعامل با دیگران و به‌منظور عملکرد مؤثر به آن نیاز دارند؛ بنابراین مطالعه‌ی حاضر باهدف تعیین کفایت اجتماعی نوجوانان دارای والدین با سوءمصرف مواد در مدارس غرب تهران انجام گردید.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه‌ی مقطعی بود که در سال 1399 انجام گردید. جامعه‌ی مطالعه‌ی حاضر را 265 نفر از نوجوانان دارای والدین با سوءمصرف مواد شاغل به تحصیل در مدارس دولتی متوسطه‌ی اول و دوم غرب تهران در مناطق 5،10،18 تشکیل داده‌اند که با روش نمونه‌گیری مستمر انجام گردید. پس از هماهنگی‌های لازم و اخذ رضایت‌نامه آگاهانه از نمونه‌های پژوهش، لینک پرسشنامه‌ها آنلاین از طریق شبکه های اجتماعی در اختیار آن‌ها قرار گرفت. معیارهای ورود دانش آموزان واجد شرایط ورود به مطالعه که شامل نوجوانان 18-14 سال، عدم سابقه مشکلات شناخته‌شده جسمی و روان‌شناختی نوجوانان بر اساس خود اظهاری، نوجوانان با حداقل یک والد سوءمصرف کننده مواد، زندگی با هردو والد بود. ابزار گردآوری داده‌ها، شامل فرم مشخصات جمعیت شناختی و مقیاس کفایت اجتماعی  بود. برای تجزیه تحلیل داده‌ها در راستای هدف پژوهش از آمار توصیفی (فراوانی، درصد، میانگین، انحراف معیار) و آمار استنباطی (آزمون تی مستقل، آنالیز واریانس یک‌طرفه) در نرم‌افزار SPSS نسخه 16 استفاده شد و سطح معنی‌داری کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: بر اساس یافته‌های به‌دست‌آمده، میانگین و انحراف معیار کفایت اجتماعی به ترتیب 09/23 و 77/3 است که به حداکثر نمره‌ی ابزار نزدیک است. نتایج شاخص‌های عددی کفایت اجتماعی نوجوانان دارای والدین با سوءمصرف مواد برحسب اطلاعات جمعیت شناختی نیز نشان داد که کفایت اجتماعی با هیچ‌کدام از اطلاعات جمعیت شناختی نوجوانان (سن، جنس، مقطع تحصیلی، رشته‌ی تحصیلی، وضعیت اقتصادی، وضعیت محل سکونت، تعداد فرزندان، تحصیلات مادر، تحصیلات پدر، شغل مادر، شغل پدر) ارتباط آماری معنی‌دار نداشت.
نتیجه‌گیری: بر طبق نتایج مطالعه ی حاضر، پرستاران و روانپرستاران می توانند در مراکز مشاوره و درمانی در حین ارائه ی مراقبت به خانواده های مبتلا به سوءمصرف مواد، فرزندان این خانواده ها را شناسایی نموده و با ارائه ی راهکارهای مناسب مانند مهارت های زندگی آنها را از نظر اجتماعی توانمند سازند تا با مشکلات ناشی از سوءمصرف والدین به بهترین نحو مقابله کنند و از این شرایط جهت رشد و شکوفایی خود استفاده کنند.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1400/7/3 | پذیرش: 1401/2/1 | انتشار: 1401/2/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb