جلد 23، شماره 66 - ( آبان 1389 )                   جلد 23 شماره 66 صفحات 8-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Comparison of blood pressure in the supine and semi-Fowler's position during hemodialysis. IJN. 2010; 23 (66) :8-13
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-864-fa.html
شهدادی حسین، مظلوم سید رضا، بدخش مهین، رخشانی مالک. مقایسه فشار خون بیماران همودیالیزی در دو وضعیت خوابیده به پشت و نیمه نشسته. نشریه پرستاری ایران. 1389; 23 (66) :8-13

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-864-fa.html


چکیده:   (8706 مشاهده)

  چکیده

  زمینه و هدف: شایع ترین روش درمانی نارسایی مزمن کلیه همودیالیز می باشد. همودیالیز دارای عوارضی است که وضعیت قرار گرفتن بدن در طی انجام کار می‌تواند بر این عوارض مؤثر باشد. به طور معمول بیماران در ضمن همودیالیز در وضعیت خوابیده به پشت قرار می گیرند، که وضعیت راحتی نیست. اکثر بیماران در طول دیالیز تغییر وضعیت داده و به حالت نشسته در می آیندکه باعث افت فشار خون در آنها می گردد. قرار گرفتن بیماران در وضعیت نیمه نشسته در صورت عدم تأثیر سوء بر عوارض به راحتی بیماران کمک می‌کند که مطالعه حاضر نیز با هدف مقایسه فشار خون بیماران همودیالیزی در دو وضعیت خوابیده به پشت و نیمه نشسته انجام شده است.

  روش بررسی: مطالعه حاضر نیمه تجربی از نوع خود کنترلی است که در آن 45 بیمار همودیالیزی شهرستان زابل به روش نمونه گیری مبتنی بر هدف انتخاب شدند و در دو وضعیت و در هر وضعیت دو مرتبه از شروع دیالیز هر نیم ساعت یکبار و در صورت تغییرات لحظه ای در همان زمان فشار خون آنها مورد بررسی قرار گرفت.

  یافته ها: یافته ها به طور کلی نشان داد که بروز هیپوتانسیون در وضعیت خوابیده به پشت و نیمه نشسته تفاوت معنی داری نداشت (05/0 P > ). میانگین فشار خون سیستول در وضعیت خوابیده به پشت از7/6 ± 7/117به 1/3 ± 1/113 میلی متر جیوه در وضعیت نیمه نشسته و میانگین فشار خون دیاستول از 2/3 ± 0/66 در وضعیت خوابیده به پشت به 1/3 ± 6/65 میلی متر جیوه در وضعیت نیمه نشسته رسید که تفاوت معنی داری در دو وضعیت فوق وجود نداشت.

  نتیجه گیری کلی: از آنجا که هیپوتانسیون مهم ترین عامل در بوجود آمدن برخی عوارض ضمن همودیالیز می باشد و با توجه به آنکه، میانگین فشار خون سیستول و دیاستول در دو وضعیت تفاوتی ندارد، می توان پیشنهاد نمود که بیماران در طی همودیالیز در وضعیت نیمه نشسته که وضعیت راحت تری برای آنان می باشد، قرار گیرند.

متن کامل [PDF 123 kb]   (2105 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۹/۸/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb