جلد 22، شماره 57 - ( اردیبهشت 1388 )                   جلد 22 شماره 57 صفحات 9-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hajikazemi E, Allahgholi L, JamshidiManesh M, Hosseini F. The Relationship between Body Mass Index before Pregnancy and Duration of Breast Feeding. IJN. 2009; 22 (57) :9-18
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-695-fa.html
حاجی کاظمی افتخارالسادات، الله قلی لیلا، جمشیدی منش منصوره، حسینی فاطمه. ارتباط شاخص توده بدنی قبل از بارداری، با طول مدت شیردهی. نشریه پرستاری ایران. 1388; 22 (57) :9-18

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-695-fa.html


چکیده:   (8134 مشاهده)

  زمینه و هدف: ترویج تغذیه با شیر مادر از اهداف مراقبت های اولیه بهداشتی بوده و شیردهی تا پایان 2 سالگی توصیه سازمان بهداشت جهانی می باشد، اما مادران دارای اضافه وزن در مقایسه با مادران دارای وزن طبیعی، شیردهی را زودتر قطع می کنند و علیرغم این که زنان دارای اضافه وزن برای شیردهی تلاش بیشتری می کنند، اما برای تداوم شیردهی کمتر موفق می شوند . این پژوهش با هدف تعیین ارتباط شاخص توده بدنی قبل از بارداری، با طول مدت شیردهی انجام شده است.

  روش بررسی: پژوهش حاضر، مطالعه همبستگی از نوع پیش گویی کننده بود . جامعه پژوهش شامل مادران دارای کودک 3- 2سال بوده که به مراکز بهداشتی- درمانی غرب تهران جهت پایش رشد کودک مراجعه می کردند. تعداد نمونه پژوهش 307 نفر بود و روش نمونه گیری به صورت طبقه ای، و داده ها از طریق پرسشنامه گردآوری گردید. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون های تی، Anova و ضریب همبستگی پیرسون و آنالیز واریانس استفاده شد.

  یافته ها: میانگین طول مدت شیردهی در این پژوهش 85/18 ماه بود. نتایج آزمون آماری آنالیز واریانس نشان داد بین شاخص توده بدنی قبل از بارداری مادران با طول مدت شیردهی ارتباط معنی دار وجود دارد (02/0= P ). هم‌چنین نوع زایمان، فاصله زمانی زایمان، اولین شیردهی با طول مدت شیردهی ارتباط معنی داری وجود داشت (05/0> P ).

  نتیجه گیری: با توجه به ارتباط معنی دار شاخص توده بدنی قبل از بارداری مادران با طول مدت شیردهی و از آنجائی که کوتاه شدن طول مدت شیردهی و تغذیه ناکافی با شیر مادر منجر به سوء تغذیه و چاقی دوران کودکی می گردد لذا باید به مادران کمک شود تا قبل از بارداری به وزن مطلوب دست یابند. انجام مطالعات با حجم نمونه بیشتر توصیه می گردد.

متن کامل [PDF 134 kb]   (1541 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۸/۱۰/۷ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۰/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۱۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb