جلد 16، شماره 36 - ( زمستان 1382 )                   جلد 16 شماره 36 صفحات 27-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

L. Eslambolchi, M. Yadavar Nikravesh, A. Moatamed Nia, F. Hosseini. PRIMIPARAS CONCERNS AT FIRST WEEK POSTPARTUM. IJN. 2004; 16 (36) :27-33
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-66-fa.html
لیلا اسلامبولچی ، منصوره یادآور نیکروش ، اعظم معتمدنیا ، فاطمه حسینی . بررسی نکات مورد توجه زنان نخست زا در هفته اول پس از زایمان. نشریه پرستاری ایران. 1382; 16 (36) :27-33

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-66-fa.html


چکیده:   (10130 مشاهده)

  تولد نوزاد از نظر جسمی و روانی مرحله ای انتقالی در زندگی زن به شمار می آید. به منظور یاری مادر برای گذر موفق و سالم از این مرحله انتقالی، شناسایی نکات مورد توجه او ضروری است. لذا این پژوهش با هدف تعیین نکات مورد توجه مادران نخست زا در هفته اول پس از زایمان انجام شده است.

  این مطالعه از نوع توصیفی است که در آن نکات مورد توجه مادران نخست زا در مورد خود، نوزاد و خانواده شان به روش خودگزارش دهی و با استفاده از پرسشنامه تعیین گردیده است. نمونه های این پژوهش را 150 زن نخست زا تشکیل داده اند. آن ها به روش نمونه گیری مستمر انتخاب شدند.

  پس از گردآوری اطلاعات نکات مورد توجه پس از زایمان در سه دسته نگران کننده، مورد علاقه و مورد اطمینان جای گرفتند. نکاتی شایع گزارش شدند که فراوانی نسبی آن ها 40 درصد و بالاتر بود. از جمله نکات شایع نگران کننده مادری می توان از درد ناحیه تناسلی 1/55 درصد، بخیه ها 3/49 درصد و پیشگیری از عفونت ناحیه تناسلی 2/41 درصد نام برد. نکات نگران کننده شایع نوزادی عبارت از زردی 64 درصد، مراقبت از نوزاد در غیاب مادر 7/62 درصد، پیشگیری از عفونت نوزاد 8/60 درصد، قرمزی یا جوش محل کهنه 50 درصد، مراقبت از بند ناف 3/47 درصد، گریه نوزاد 9/45 درصد و ایمن نگه داشتن او از حوادث احتمالی 5/40 درصد بودند. نکات مورد توجه نگران کننده مادر در مورد خانواده، بارداری مجدد 3/71 درصد و آغاز روابط جنسی 3/49 درصد ذکر شده بود. علاوه بر اینها موارد بسیار دیگری نیز وجود داشت که مورد علاقه و یا مورد اطمینان مادر بوده است.

  با توجه به یافته های پژوهش، در دوران پس از زایمان، توجه به نکات نگران کننده، آموزش نکات مورد علاقه و یادآوری نکات مورد اطمینان به زنان جهت کمک به آن ها در تطابق با مادری ضروری است. از آنجایی که در آموزش به مددجو، تعیین الویت ها در رفع نیازهای یادگیری اهمیت دارد، نکات نگران کننده می تواند در الویت آموزش قرار گیرند.

متن کامل [PDF 118 kb]   (1895 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۵/۱۰/۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb