جلد 17، شماره 37 - ( بهار 1383 )                   جلد 17 شماره 37 صفحات 32-35 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

T. Najafi Ghezeljeh, F. Rahimiha. EFFECT OF FOOT MASSAGING ON NAUSEA INTENSITY OF CANCER PATIENTS. IJN. 2004; 17 (37) :32-35
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-60-fa.html
طاهره نجفی قزلجه ، فهیمه رحیمیها . بررسی تأثیر ماساژ پا بر شدت تهوع بیماران مبتلا به سرطان. نشریه پرستاری ایران. 1383; 17 (37) :32-35

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-60-fa.html


چکیده:   (9259 مشاهده)

 تهوع یکی از عوارض ناراحت کننده سرطان و درمان آن می باشد بنابر این لازم است تلاش های قابل توجهی جهت یافتن روش های بهتر کنترل تهوع ناشی از سرطان و درمان آن انجام شود. ماساژ به عنوان یک روش مکمل می تواند موجب کاهش شدت تهوع گردد. مطالعه حاضر با هدف تعیین تأثیر ماساژ پا بر شدت تهوع زنان مبتلا به سرطان در مجتمع بیمارستانی امام خمینی درسال 1381-1380 صورت گرفت.

  این پژوهش از نوع کارآزمایی بالینی بود که در آن شدت تهوع قبل و بعد از ماساژ پا (هر پا به مدت 5 دقیقه) اندازه گیری و ثبت شد. از آمار توصیفی برای توصیف متغییرها و از آزمون تی زوج جهت مقایسه شدت تهوع قبل و بعد از ماساژ پا استفاده گردید. در این مطالعه با روش نمونه گ ی ری تدریجی 35 زن 18 سال به بالای مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی و پرتو درمانی دارای عارضه تهوع به عنوان نمونه پژوهش انتخاب شدند.

  نتیجه آزمون تی زوج نشان داد که نمره شدت تهوع واحد های پژوهش قبل و بعد از ورود به مطالعه تفاوت معنی دار آماری داشته است (0001/0 > P ).

  لذا براساس یافته های پژوهش که نشانگر تاثیر ماساژ پا بر کاهش شدت تهوع بود، پرستار می تواند از ماساژ جهت کاهش شدت تهوع در بیمار مبتلا به سرطان استفاده کند و در این زمینه آموزش های لازم را در اختیار بیمار و خانواده وی قرار دهد تا به هنگام بستری در منزل از این روش جهت کاهش شدت تهوع بهره برند. پیشنهاد می شود تحقیق مشابهی بر روی بیماران مرد صورت پذیرد. همچنین تأثیر جلسات مختلف ماساژ و نیز اثرات میان مدت و طولانی مدت ماساژ نیز مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

متن کامل [PDF 244 kb]   (2041 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۵/۱۰/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb