جلد 26، شماره 85 - ( دی 1392 )                   جلد 26 شماره 85 صفحات 55-65 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rahimi N, Nouhi E, Nakhaee N. Spiritual Well-being and Attitude toward Spirituality and Spiritual Care in Nursing and Midwifery Students . IJN. 2013; 26 (85) :55-65
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-1690-fa.html
رحیمی ندا، نوحی عصمت، نخعی نوذر. سلامت معنوی و نگرش به معنویت و مراقبت معنوی در دانشجویان پرستاری و مامایی . نشریه پرستاری ایران. 1392; 26 (85) :55-65

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-1690-fa.html


کارشناس ارشد پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی رازی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران ، neda.rahimi90@yahoo.com
چکیده:   (5375 مشاهده)

  چکیده

  زمینه و هدف: هر چه دانشجویان پرستاری و مامایی از سلامت معنوی بیشتری برخوردار باشند، مراقبت و مداخلات بهتری برای بیماران خود انجام می دهند. مطالعه حاضر با هدف بررسی سلامت معنوی و نگرش به معنویت و مراقبت معنوی در دانشجویان پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در سال 1391 صورت گرفت.

  روش بررسی: این مطالعه از نوع توصیفی- مقطعی بود. جامعه پژوهش شامل تعداد 222 نفر از دانشجویان پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بودند که همگی به عنوان نمونه پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه سلامت معنوی Palutzian & Ellison و پرسشنامه نگرش به معنویت و مراقبت معنوی ( SSCRS ) بود. داده ها پس از جمع آوری به وسیله نرم افزار آماری SPSS نسخه 20 و با استفاده از آزمونهای آماری پارامتریک (تی مستقل، ANOVA و ضریب همبستگی پیرسون ) مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفتند.

  یافته ها: نتایج مطالعه نشان داد که میانگین سلامت معنوی و نگرش به معنویت و مراقبت معنوی دانشجویان پرستاری و مامایی در حد متوسط قرار دارد ( 78/13 ± 01/93 و 70/10 ± 57/57 ). هم چنین از میان متغیرهای سن، جنس، وضعیت تاهل، سال تحصیلی، گذراندن دوره آموزشی در ارتباط با معنویت و رشته تحصیلی تنها متغیر جنس با میانگین نمره سلامت معنوی و متغیر سن با میانگین نمره نگرش به معنویت و مراقبت معنوی از نظر آماری ارتباط معنا داری وجود داشت .( 004/0= p و 029/0= p) بین دو متغیر سلامت معنوی و نگرش به معنویت و مراقبت معنوی نیز همبستگی مثبتی یافت شد. ( 001/0 P<)

نتیجه ‎ گیری کلی: با توجه به یافته های پژوهش سلامت معنوی و نگرش به معنویت و مراقبت معنوی دانشجویان پرستاری و دانشجویان مامایی در حد متوسط بود که این نتایج اهمیت پرداختن به موضوع معنویت در بین دانشجویان پرستاری و مامایی را نشان می دهد و لازم است برای ارتقا سطح معنویت دانشجویان پرستاری و مامایی برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.
متن کامل [PDF 298 kb]   (4186 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۳/۴/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۳/۴/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۳/۴/۱۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb