جلد 36، شماره 143 - ( شهریور- در حال انتشار 1402 )                   جلد 36 شماره 143 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

kashaninia Z, najafi T, haghani H, faramarzian S. Evaluation of the Effect of Tracheostomy Training on Nurses’ Performance in Intensive Care Unit. IJN 2023; 36 (143)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3592-fa.html
کاشانی نیا زهرا، نجفی قزلجه طاهره، حقانی حمید، فرامرزیان سارا. ارزشیابی اثر آموزش مراقبت از تراکئوستومی برعملکرد پرستاران شاغل در بخش های مراقبت ویژه. نشریه پرستاری ایران. 1402; 36 (143)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3592-fa.html


1- مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری و مامایی، پژوهشکده مدیریت سلامت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- گروه آمار زیستی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی ایران، تهران، ایران.
3- گروه پرستاری مراقبت های ویژه، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. ، s.faramarzian70@yahoo.com
چکیده:   (1760 مشاهده)
    زمینه و هدف: برای افراد بستری شده در بخش مراقبت ویژه اغلب به علت طولانی شدن تهویه مکانیکی، حفظ راه­های هوایی و بهداشت مناسب­تر ریه، تراکئوستومی انجام می­شود که در عین حال باعث کاهش صدمه حنجره و راحتی فرد نیز می­گردد. پرستار یکی از اعضای کلیدی در گروه مراقبت­های بهداشتی درمانی است که باید وظایف خود را در حیطه­های ارتقاء بهداشت، پیشگیری از بیماری، تسکین درد فرد بستری انجام دهد. کیفیت مراقبت­های بهداشتی به میزان زیادی بستگی به نحوه ارائه خدمات پرستاران خواهد داشت. با توجه به اینکه نتیجه نهایی و  عوارض احتمالی تراکئوستومی، ارتباط مستقیم با چگونگی اجرای مراقبت­های پس از آن توسط کادر پرستاری دارد، می­توان گفت فقدان طرح جامع مراقبت و آموزش وظایف در بخش­های مراقبت ویژه، بر نحوه عملکرد پرستاران تاثیر منفی داشته و باعث افزایش خطای پرستاری می­شود. با توجه به بالا بودن احتمال خطای پرستاری در بخش­های ویژه، نیاز به تجدید دانش روز پرستاری در جهت کاهش خطاها، و آموزش مستمر پرستاران شاغل در این بخش­ها ضروری است. از این جهت آگاهی پرستاران در مورد عملکرد و شرایط مراقبت از تراکئوستومی و مدیریت مناسب بیماران با تهویه مکانیکی، از اهمیت خاصی برخوردار است تا انجام مراقبت از کیفیت بالایی برخوردار باشد. لذا بر آن شدیم پژوهشی با هدف " ارزشیابی اثر آموزش مراقبت از تراکئوستومی برعملکرد پرستاران شاغل در بخش­های مراقبت ویژه بیمارستان­های منتخب دانشگاه علوم پزشکی ایران" انجام داده و تا بتوانیم، با تهیه و ارائه برنامه آموزشی­ مراقبت از تراکئوستومی برای بخش­های مراقبت­ ویژه، در جهت بهبود عملکرد پرستاران و کاهش عوارض ناشی از تراکئوستومی گام مثبتی برداریم.
روش بررسی: این مطالعه دربازه زمانی مهر ماه الی آبان ماه 1400 به صورت ارزشیابی اثر آموزش بر عملکرد پرستاران روی 64 نفر از پرستاران بخش­های مراقبت ویژه بیمارستان­های آموزشی-درمانی فیروزگر و رسول اکرم(ص)، به صورت نیمه تجربی انجام گرفت. ابزارگردآوری داده­ ها شامل پرسشنامه­ های اطلاعات فردی و چک لیست مراقبت از تراکئوستومی برگرفته شده از مطالعه آتش ­زاده می­باشد. داده­ ها بااستفاده ازنرم افزار spss نسخه 16 با شاخصهای آمارتوصیفی وآمار استنباطی(آزمون تی زوجی و آنالیز واریانس)وسطح معنی­دار (0/05 > p) تجزیه و تحلیل شد.
یافته­ ها: میانگین سنی افراد مورد پژوهش 6/02 ±31/49 سال بود که 70/3 درصد  از افراد زن بودند و تحصیلات کارشناسی با 90/6 درصد بیشترین سطح تحصیلی بود. میانگین سابقه کلی کار 6/74 با انحراف معیار 5/13 و میانگین سابقه کار در بخش ویژه 4/66± 4/92 درصد بود. پرستاران با نوبت کاری در گردش با 1/89 % بیشترین فراوانی را داشتند. 93/8 درصد از پرستاران دوره مراقبت از تراکئوستومی را نگذرانده بودند. بیشتر واحدهای مورد پژوهش (43/8%)رسمی بودند و وضعیت اشتغال پیمانی و طرحی هرکدام با  23/4درصد و قراردادی با 9/4درصد را در بین سایر سطوح شغلی داشتند. مقایسه میانگین نمره عملکرد پرستاران قبل از آموزش(8/87
± 45/85) و بعد از آموزش ( 3/33 ±  93/42)با آزمون تی زوجی، اختلاف آماری معنی­دار  را نشان می­دهد (0/001 P<).
نتیجه­ گیری کلی: با توجه به اینکه عملکرد پرستاران در زمینه مراقبت از بیماران دارای تراکئوستومی در حد مطلوب نبوده است، نتیجه مطالعه نشان داد آموزش پرستاران و ارائه امکانات کافی بر مبنای گایدلاین­ها و نظر متخصصین می­تواند موجب ارتقاء عملکرد پرستاران شود.

   
 
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1401/4/17 | پذیرش: 1402/6/1 | انتشار: 1402/6/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb