جلد 36، شماره 143 - ( شهریور- در حال انتشار 1402 )                   جلد 36 شماره 143 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bastani F, Dolatabadi Arani Z S, Haghani H, Mehdipour F, Jahani H. Investigating Physical Performance of Elderly Women with Osteoporosis In Selected Educational and Medical Centers of Iran University of Medical Sciences, 2019. IJN 2023; 36 (143)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3296-fa.html
باستانی فریده، دولت آبادی ارانی زهره سادات، حقانی حمید، مهدی پور فرزانه، جهانی حسین. عملکرد جسمی زنان سالمند مبتلا به پوکی استخوان در مراکز آموزشی ودرمانی منتخب دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1399. نشریه پرستاری ایران. 1402; 36 (143)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3296-fa.html


1- گروه پرستاری سلامت جامعه و پرستاری سالمندی، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- گروه سلامت جامعه و پرستاری سالمندی، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
3- گروه آمار دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، ایران، تهران.
4- دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران.
چکیده:   (1738 مشاهده)
زمینه و هدف: پدیده سالمندی با کاهش عملکرد در ابعاد جسمی و روانشناختی روبرو است که تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی و استقلال عملکردی می گذارد. پوکی استخوان بیماری مزمن و متابولیک استخوان است که در سالمندان بویژه زنان بسیار شایع است. پوکی استخوان باعث ضعیف ‌شدن و شکنندگی استخوان شده و موجب محدودیت در انجام فعالیت زنان سالمند می باشد. با توجه به این که زنان محور اصلی سلامت خانواده اند، و پوکی استخوان هم در زنان به مراتب شایع تر از مردان است ، این مطالعه با هدف تعیین عملکرد جسمی در سالمندان مبتلا به پوکی استخوان مراجعه کننده به مراکز منتخب آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1399-1398 انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر، یک مطالعه مقطعی بود. نمونه‌های پژوهش شامل 130 نفر از زنان سالمند بالای60 سال مراجعه کننده به مراکز منتخب آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال1399 -1398 بودند که پس از درییافت رضایت نامه کتبی آگاهانه، به روش نمونه­گیری غیر احتمالی بصورت مستمر با توجه به معیار های ورود، وارد مطالعه شدند. بازه زمانی فرایند نمونه گیری به مدت چهار ماه از مرداد تا آذر 1399 به طول انجامید. ابزار گردآوری داده‌ها آزمون روانشناختی مختصر شده، فرم مشخصات جمعیت شناختی،  پرسشنامه فعالیت های روزمره زندگی بارتل و پرسشنامه ی فعالیت های روزمره ابزاری زندگی لاتون-برودی بود. پس از تکمیل پرسشنامه‌ها توسط پژوهشگر، داده‌ها با استفاده از نرم افزارSPSS  20   تحلیل آماری شد.
یافته‌ها: این مطالعه با هدف تعیین عملکرد جسمی (در ابعاد فعالیت های روزمره و ابزاری زندگی) در زنان سالمند مبتلا به پوکی استخوان مراجعه کننده به مراکز آموزشی و درمانی منتخب دانشگاه علوم پزشکی ایران و ارتباط آن با مشخصات فردی و بیماری زنان سالمند انجام شد. میانگین سنی افراد مورد پژوهش 5/7  ± 67/5 سال بود. یتحصیلات بییشتر مشارکت کنندگان  زیر دیپلم (49/23 %)بود.  بییشتر زنان متاهل (72/4) و خانه دار (89/2) بودند. همچنین نتایج نشاندهنده آن بود که 97/7 درصد زنان مورد مطالعه ساکن شهر بودند و 70درصد با همسر خود زندگی می کردند. در خصوص مشخصات بیماری، 96/9 درصد سابقه پوکی استخوان داشتند و نوع پوکی استخوان در 8/63درصد موارد استئوپنی بود. مدت ابتلا به پوکی استخوان 65/9 درصد بالاتر از 5 سال بود و 67/7 درصد سابقه بستری به علت شکستگی استخوان نداشتند. در خصوص انجام فعالیت های روزمره زنان مبتلا به پوکی استخوان، هیچکدام در غذاخوردن وابستگی نداشتند و بیشترین وابستگی در دفع ادرار با 45/4درصد بود. همچنیین در مورد انجام فعالیت های ابزاری زندگی ، توانایی خرید کردن با 76/2 درصد بود و کمترین فعالیت مربوط به توانایی مدیریت مصرف داروهای خود با 0/7 درصد بود. نمره ی انجام فعالیت های روزمره زندگی به طور معناداری با سن (0/024=p). و سطح تحصیلات (0/024=p) ارتباط داشت. انجام فعالیت های ابزاری نیز با سن (0/013=P)، سطح تحصیلات و اشتغال (0/001=P) ارتباط معنی داریی به لحاظ آماری داشت.

نتیجه گیری: با توجه به نتایج حاصله از این پژوهش، حمایت های خانوادگی و اجتماعی بیشتری از سوی جامعه برای زنان سالمند مبتلا به پوکی استخوان (با سن بالاتر سالمندی) و عملکرد پایین در  فعالیت های اساسی و ابزاری زندگی ضروری است. ضمن اینکه یکی از اهداف و چالش های پرستاران و بالاخص پرستاران سالمندی، شناخت بیشتر مسائل و مشکلات این گروه از جمعیت آسیب پذیر و مراقبت و آموزش آنها  است. لذا بر اساس مراقبت‌های پرستاری با "رویکرد کل‌نگر" در خدمات بالینی، لازمه حمایت از سالخوردگان بسیار پیر و دارای یک بیماری و اختلال جدی نظیر پوکی استخوان، سیاست‌گذاری و برنامه ریزی های بهداشتی اثر بخش با هماهنگی های بین بخشی دولتی و موسسات داوطلبانه و خیریه است. اطلاعات بدست امده از پژوهش حاضر می تواند پایه ای جهت برنامه ریزی مناسب و منطبق با نیازهای سالمندان باشد. این امر می تواند نقش تعیین کننده ای در کاهش مشکلات سالمندان در ابعاد مختلف فعالیت های روزمره و ابزاری زندگی ایفا نماید و راهگشای  ارتقای سلامت سالمندان و تحقق مفهوم "سالمندی سالم و فعال" و بهبود کیفیت زندگی آنان باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1399/12/9 | پذیرش: 1402/6/1 | انتشار: 1402/6/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb