جلد 34، شماره 133 - ( دی 1400 )                   جلد 34 شماره 133 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amiri R, Mardani-Hamooleh M, Ashghali Farahani M, Ghaljeh M, Haghani S. The Relationship Between Spiritual Wellbeing With Medication Adherence in Hypertensive Patients Referred to Selected Heart Clinics of Iran University of Medical Sciences, 2020. IJN. 2021; 34 (133)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3260-fa.html
امیری رضا، مردانی حموله مرجان، اشقلی فراهانی منصوره، قلجه مهناز، حقانی شیما. ارتباط سلامت معنوی با پیروی از رژیم درمانی در افراد با پرفشاری خون مراجعه کننده به درمانگاه‌های قلب وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران، سال 1399. نشریه پرستاری ایران. 1400; 34 (133)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3260-fa.html


گروه روانپرستاری، مر کز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران، ایران. ، mardanimarjan@gmail.com
چکیده:   (90 مشاهده)
مقدمه: تغییرات اپیدمیولوژیک در گذر زمان باعث شده است تا بیماری های مزمن روز به روز اهمیت بیشتری پیدا کنند. پرفشاری خون نیز به عنوان یک بیماری مزمن شناخته شده است. شیوع بالای پرفشاری خون در سراسر جهان، این بیماری را به شکل مشکل عمده بهداشتی در جوامع تبدیل کرده است. از طرفی، سلامت معنوی به عنوان یکی از شاخص های بهداشتی و نیز یکی از عوامل پیشگویی کننده خودمراقبتی در بیماری های مزمن مطرح شده است. لذا این پژوهش با هدف تعیین ارتباط سلامت معنوی با پیروی از رژیم درمانی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون انجام شده است.
روش کار: در این مطالعه توصیفی همبستگی، 121 بیمار مبتلا به پرفشاری خون به روش نمونه گیری مستمر از کلینیک های قلب وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران به شیوه نمونه گیری مستمر انتخاب شدند. اطلاعات از طریق فرم اطلاعات جمعیت شناختی و پرسش نامه های روا و پایا شده سلامت معنوی  Ellison,Paloutzian (1982) و پیروی از رژیم درمانی Hil-Bone(2000) جمع آوری شد. روایی و پایایی این پرسش نامه ها به ترتیب از طریق روایی محتوی و محاسبه همسانی درونی بدست آمد. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از نرم افزار SPSS نسخه 16 و آزمون های آماری اسپیرمن، تی مستقل، کای اسکوئر و آنالیز واریانس استفاده شد.
یافته ها: نتایج این پژوهش نشان می دهد بین سلامت معنوی و پیروی از رژیم درمانی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون ارتباط منفی و معنی دار وجود دارد(001/0p=  و05/0- r=).
بحث: یافته های حاصل از این پژوهش نشان داد که با افزایش سلامت معنوی، پیروی از رژیم درمانی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون کاهش می یابد. به نظر می رسد که برخورداری از سلامت معنوی برای این گروه از بیماران منجر به پیروی کمتر آنان از رژیم درمانی می گردد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1399/10/22 | پذیرش: 1400/10/1 | انتشار: 1400/10/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb