جلد 34، شماره 133 - ( دی 1400 )                   جلد 34 شماره 133 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghanbari S, Sadeghi H, Amini L, Haghani S. Comparison of General Health and Happiness in Elderly Women With and Without a Spouse Referring to Health Centers in Bandar Abbas in 2018. IJN. 2021; 34 (133)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3193-fa.html
قنبری شهرام، صادقی هما، امینی لیلا، حقانی شیما. مقایسه سلامت عمومی و شادکامی در زنان سالمند با و بدون همسر مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان بندرعباس سال 1397. نشریه پرستاری ایران. 1400; 34 (133)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3193-fa.html


گروه مامایی بهداشت باروری و بارداری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. ، sadeghi.ho.46@gmail.com
چکیده:   (129 مشاهده)
زمینه و هدف: توجه به سلامت، و شادکامی زنان سالمند، که به علت امید به زندگی بیشتر، بیش از مردان در معرض تهدید تنهایی و انزوا، و عدم برخورداری از حمایت اجتماعی هستند، مستلزم پژوهش، و برنامه ریزی دقیق است. مطالعه حاضر با هدف مقایسه سلامت عمومی و شادکامی زنان سالمند با و بدون همسر مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان بندرعباس در سال 1397 انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی ،390  زن سالمند با، و بدون همسر واجد معیارهای پژوهش مراجعه کننده به 8 مرکز بهداشتی درمانی منتخب شهرستان بندر عباس شرکت داشتند. روش نمونه گیری خوشه ای- سهمیه ای، و ابزار گردآوری داده ها شامل پرسشنامه اطلاعات جمعیت شناختی، پرسشنامه سلامت عمومی Goldberg  و Hillierپرسشنامه شادکامی Axford بود. جهت تحلیل داده ها از از نرم افزار  SPSS   نسخه 2023 ، و آمار توصیفی(فراوانی ، درصد و میانگین و انحراف معیار ) و تحلیلی (کای دو، و تی مستقل، آنالیز واریانس )، استفاده شد.
یافته ­ها: از 260 نفر زن سالمند  با همسر در این پژوهش، 218 نفر (8/83 درصد) ، و از130 نفر زن سالمند بدون همسر83 نفر (8/63 درصد) زیر 70 سال سن داشتند. اکثر زنان بدون همسر(6/67 درصد)، و با همسر(65 درصد)، دارای 5 تا 9 فرزند، و بیش از نیمی از آنان در هر دو گروه دارای 5 تا 9 فرزند متاهل بودند. حدود نیمی از زنان در دو گروه دارای تحصیلات ابتدایی، و اکثرا خانه دار بودند. از لحاظ وضعیت اقتصادی اغلب (5/61 درصد از هر گروه) در سطح متوسط، و نزدیک به نیمی از نظر مالی وابسته بودند. دو گروه مورد مطالعه از لحاظ تمام متغیرهای جمعیت شناختی به جز سن و تعداد سالهای زندگی با همسر همگن بودند نتایج نشان داد گرچه که سالمندان با همسر، در مقایسه با سالمندان بدون همسر از سطح سلامت عمومی مطلوب تر، و شادکامی بیشتری برخوردارند، اما نتایج آنالیز کوواریانس نشان داد که این اختلاف از لحاظ آماری معنی دار نیست.
بحث و نتیجه گیری: گرچه برخی از تغییرات در سلامت جسمی و روانی با وضعیت تأهل قابل توضیح است ، اما احتمالا عوامل دیگری غیر از صرف داشتن همسر ، مانند کیفیت روابط خانوادگی نیز بر حس رفاه، سلامتی و شادکامی این زنان سالمند تاثیر گذار است، که شناسایی آن ها مستلزم انجام تحقیقات بیشتری است.
واژه‌های کلیدی: سلامت عمومی، شادکامی، زنان سالمند
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1399/7/1 | پذیرش: 1400/10/1 | انتشار: 1400/10/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb