جلد 16، شماره 35 - ( پاييز 1382 )                   جلد 16 شماره 35 صفحات 14-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bagher Zade A, Oskouie F, Feizi Z, Mahmoodi M. OUTDOOR POLLUTION AND LOW BIRTH WEIGHT . IJN. 2003; 16 (35) :14-19
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-72-fa.html
افروز باقرزاده ، حقدوست اسکوئی سیده فاطمه، زهره فیضی ، محمود محمودی . بررسی روند نسبت کم وزنی نوزاد در بدو تولد با افزایش آلاینده های اصلی هوا در شهر تهران. نشریه پرستاری ایران. 1382; 16 (35) :14-19

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-72-fa.html


چکیده:   (8427 مشاهده)

   عوامل محیطی از جمله آلودگی هوا بر سلامت و وضعیت رشد جنین تاثیر دارند. با توجه به افزایش آلودگی هوا در شهر تهران بررسی اثرات آلودگی هوا بر سلامت نوزادان که جزء گروه آسیب پذیر جامعه می باشند ضروری به نظر می رسد. لذا این پژوهش با هدف تعیین روند افزایش نسبت تولد نوزاد کم وزن با افزایش هریک از آلاینده اصلی هوا انجام شده است.

  پژوهش حاضر از نوع هم گروهی و گذشته نگر بوده است ت عداد نمونه در این پژوهش 1000 نوزاد بود که به صورت تصادفی از جامعه پژوهش انتخاب شدند. جامعه پژوهش شامل کلیه نوزادان زنده ، یک قلو متولد شده طی سال های 1379 لغایت 1381 از مادران 35-18 ساله و خانه داربوده است که در دوران بارداری در یکی از چهار منطقه مورد نظر این پژوهش ساکن بوده اند.

  محیط پژوهش محدوده ای با شعاع پنج کیلومتری از ایستگاه ها ی سنجش کنترل کیفیت هوا (فاطمی، آزادی، بازار و فرهنگ سرای بهمن) بود.

  نتایج نشان داد که با افزایش میزان منوکسید کربن (011/0 P= ) دی اکسید سولفور (050/0 P= ) دی اکسید ازت (009/0 P= ) و ازن (03/0 P= ) در سه ماهه سوم بارداری نسبت کم وزنی نوزادان افزایش یافته است. اما در مورد ذرات معلق کوچکتر از 10 میکرون روند معنی داری وجود نداشت.

  با توجه به تأئید فرضیه این تحقیق که " با افزایش آلاینده های اصلی هوا میانگین وزن زمان تولد نوزاد کاهش می یابد" در نتیجه خطر بروز بیماری، تعداد دفعات بستری شدن در بیمارستان و بالطبع افزایش هزینه درمان و مراقبت میزان مرگ و میر این گروه از نوزادان در مقایسه با نوزادانی که وزن هنگام تولد آنها 2500 گرم و یا بیشتر است، فزونی می یابد. لذا با توجه به نتایج پژوهش حاضر در زمینه ارتباط آلودگی هوا با نسبت تولد نوزاد کم وزن ، پیشنهاد می شود مراکز مسئول برای حفظ سلامت مادران باردار و کودکان در جهت کاهش آلودگی هوای شهر تهران تدابیر جدی به کار گیرند .

متن کامل [PDF 135 kb]   (1703 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۲/۱۰/۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۰/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۱۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb