جلد 16، شماره 36 - ( زمستان 1382 )                   جلد 16 شماره 36 صفحات 53-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

S. Rahimi, A. Seyyed-rasouli. NURSE’S DRUG PRECAUTIONS AWARENESS. IJN. 2004; 16 (36) :53-56
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-70-fa.html
سمیرا رحیمی ، الهه سید رسولی . بررسی سطح آگاهی پرستاران شاغل در مراکز آموزشی درمانی تبریز نسبت به احتیاط های دارویی، 1381. نشریه پرستاری ایران. 1382; 16 (36) :53-56

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-70-fa.html


، samirai2002@yahoo.com
چکیده:   (7454 مشاهده)

  امروزه انجام دستورات دارویی بخش مهمی از مراقبت های پرستاری را تشکیل می دهد . آگاهی از احتیاط های مربوط به داروها و ب ه کارگیری آن ها یکی از عوامل افزایش کیفیت مرا ق بت های پرستاری در امر دارو درمانی به شمار می آید . لذا این پژوهش با هدف تعیین آگاهی پرستاران شاغل در مراکز آموزشی درمانی تبریز نسبت به احتیاط های دارویی انجام گرفته است.

  این مطالعه از نوع توصیفی- تحلیلی می باشد و روش جمع آوری داده ها خود گزارش دهی بوده است. با به کارگیری پرسشنام ه پژوهشگر ساخته داده ها جمع آوری شده اند.

  100 نفر پرستار شاغل در مراکز آموزشی درمانی تبریز نمونه این پژوهش را تشکیل داده اند. نمونه گیری به روش آسان و غیراحتمالی انجام شده است.

  نتایج حاصل از آنالیز داده ها بیانگر آن بود که 18 درصد پرستاران از آگاهی ضعیف، 77 درصد از آگاهی متوسط و فقط 5 درصد آن ها از آگاهی خوب در مورد احتیاط های دارویی برخوردار بودند . ب ر اساس آزمون "تی زوج" اختلاف بین میانگین نمره آگاهی پرستاران از احتیاط های مربوط به حفظ ایمنی بیمار و احتیاط های مربوط به حفظ دوز درمانی داروها از نظر آماری معنی دار بود. (001/0 P= ).

  نتایج این پژوهش نیاز اعضا ء جامعه مورد پژوهش را به آموزش و شناساندن برخی احتیاط های دارویی مخصوصا ً در حیطه عوامل موثر بر حفظ دوز درمانی داروها مطرح می نماید ، ضمن آن که بیانگر بخشی از نیازهای آموزشی پرستاران برای مدیران آموزش پرستاری می باشد تا در این زمینه جهت اعتلای دانش پرستاران برنامه ریزی های لازم را به عمل آورند.

متن کامل [PDF 95 kb]   (1495 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۵/۱۰/۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb