جلد 22، شماره 57 - ( اردیبهشت 1388 )                   جلد 22 شماره 57 صفحات 67-76 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Behzad Habibipour, Zohreh Vanaki, Ebrahim Hadjizadeh. The Effect of Implementing “Goal Setting Theory” By Nurse Managers on Staff Nurses’ Job Motivation. IJN. 2009; 22 (57) :67-76
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-627-fa.html
حبیبی پور بهزاد، ونکی زهره، حاجی زاده ابراهیم. تاثیر به کارگیری تئوری هدف گذاری توسط مدیران پرستاری درانگیزش شغلی پرستاران. نشریه پرستاری ایران. 1388; 22 (57) :67-76

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-627-fa.html


چکیده:   (9048 مشاهده)

  زمینه وهدف:از وظایف اولیه مدیران ایجاد انگیزه درکارکنان است به گونه ای که عملکرد آن ها به بالاترین سطح ممکن برسد و برای عملی شدن هدف ها و تصمیم های سازمان کوشش کنند. نظریه هدف گذاری درانگیزش، نیز در همین راستا طراحی شده است.

  هدف:این پژوهش تئوری هدف گذاری را با توجه به شرایط پرستاری بالینی موجود باجرا گذاشت و اثرات آنرا در میزان انگیزش شغلی پرستاران برآورد نمود.

  روش کار:این تحقیق ازنوع نیمه تجربی است که میزان انگیزش 51 نفراز پرستارانی که بطور تصادفی در دوگروه آزمون (30) وشاهد (21) قرار گرفته بودند؛ را قبل و بعداز اجرای یک پروژه برنامه ریزی شده(هدف گذاری) در یک بیمارستان مورد بررسی قرارداد. انگیزش شغلی پرستاران با پرسشنامه پژوهشگر ساخته که مشتمل بر48 سؤال بود پس از تعیین پایائی( r= 0.80 ) وروایی بررسی شد.ابتدا میزان انگیزش دوگروه بررسی شد وپس ازآن . ،نظریه هدف گذاری در طی سه مرحله بهسازی مدیران پرستاری، بهسازی پرستاران واجرای برنامه ترخیص به عنوان یک هدف معین شده در زمان مشخص توسط پرستاران به مدت سه ماه اجرا گردید. سپس انگیزش شغلی پرستاران در دو مرحله قبل و بعد از مداخله اندازه گیری گردید. داده های حاصل از پرسشنامه با کمک نرم افزار spss وبا استفاده از آزمون های تی مستقل و تی زوجی، من ویتنی و ویلکاکسون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

  نتایج: نشان دادند که انگیزش شغلی پرستاران در هر دو گروه قبل از مداخله در حد متوسط بوده و دو گروه با یکدیگر تفاوتی نداشتند ( p=1/000 ) در حالی که بعد از مداخله،این تفاوت از نظر اماری معنی دار بود ( p=0/000 ) بطوری که میزان انگیزش پرستاران گروه شاهد تغییری نداشته ( p=1/000 ) ولی پرستاران گروه آزمون به انگیزش به حد بالا رسید ند .

  بحث و نتیجه گیری:بکارگیری نظریه هدف گذاری در این مطالعه نشان داد که هر زمان مدیران پرستاری دارای یک برنامه با هدف معین و مشخص برای پرستاران باشند میتوانند سطح انگیزش شغلی آنان را ارتقاء دهند. 

متن کامل [PDF 128 kb]   (2324 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۸/۶/۹ | پذیرش: ۱۳۹۳/۶/۳ | انتشار: ۱۳۹۳/۶/۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb