جلد 17، شماره 37 - ( بهار 1383 )                   جلد 17 شماره 37 صفحات 12-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

F. Rezaiy Kargar, S. Kamarbandi. SOCIAL SUPPORT AND DIET COMPLIANCE IN TYPE II DIABETIC PATIENTS. IJN. 2004; 17 (37) :12-16
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-56-fa.html
فیروزه رضایی کارگر ، سهیلا کمربندی . بررسی ارتباط حمایت اجتماعی با سطح متابعت از رژیم های درمانی توصیه شده در بیماران دیابتی. نشریه پرستاری ایران. 1383; 17 (37) :12-16

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-56-fa.html


، REZAIEKARGAR@HOTMAIL.COM
چکیده:   (8444 مشاهده)

 دیابت بیماری هزینه بری می باشد بنابر این محدودیت های اجتماعی اقتصادی بیماران عامل قابل توجهی جهت فهم متابعت آنان به شمار می آید. یکی از این عوامل فقدان حمایت اجتماعی جهت رهبری یک شیوه زندگی فعال و سالم است. با عنایت به اهمیت این عامل، مطالعه ای با هدف تعیین ارتباط حمایت اجتماعی با متابعت بیماران مبتلا به دیابت نوع П از رژیم های درمانی توصیه شده انجام پذیرفته است.

  این مطالعه توصیفی تحلیلی بر روی 250 بیمار مبتلا به دیابت نوع П مراجعه کننده به مرکز تحقیقات دیابت استان خراسان صورت گرفته است. این بیماران به روش نمونه گیری غیر احتمالی و مبتنی بر هدف انتخاب شده بودند.

  ب ا استفاده از آزمون آنالیز واریانس یکطرفه ، بین میانگین نمرات واحدهای پژوهش بر حسب شغل در دو جنس و نیز درآمد خانوار اختلاف آ ماری معنی دار ب ه دست نیامد. در تحلیل هم ب ستگی خطی متابعت با حمایت اجتماعی ارتباط آماری معنی دار حاصل شد ( 011/0 P= ) که با زیر مقیاس شیوه زندگی/ پایش نیز معنی دار بود (009/0= P ) .

  نتایج این پژوهش نشان داد که با افزایش حمایت اجتماعی ، متابعت افراد در زمینه ها ی نیازمند به تغییر در شیوه زندگی ، افزایش می ی ابد . اما در زمینه هائی که متابعت جدی و حیاتی تلقی می گردد با حمایت اجتماعی رابطه ای ب ه دست نیامد. با این همه حمایت اجتماعی یکی از عوامل مهم در امر مراقبت و درمان بیماران دیابتی ب ه شمار می آ ید که بایستی ب ه آ ن توجه داشت.

متن کامل [PDF 256 kb]   (2097 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۵/۱۰/۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb