جلد 17، شماره 40 - ( زمستان 1383 )                   جلد 17 شماره 40 صفحات 6-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

S. Rahimi, A. SeyyedRasooli. PREGNANT WOMEN AND EXERCISE. IJN. 2005; 17 (40) :6-10
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-30-fa.html
سمیرا رحیمی ، الهه سید رسولی . بررسی آگاهی و عملکرد زنان باردار نسبت به ورزش در دوران بارداری. نشریه پرستاری ایران. 1383; 17 (40) :6-10

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-30-fa.html


چکیده:   (8833 مشاهده)

  اهمیت ورزش در جهان امروز چنان است که تمام جوامع می کوشند فعالیت های ورزشی را هر چه گسترده تر در برنامه زندگی انسان ها بگنجانند. از آنجائی که امروزه ورزش در سنین باروری مخصوصاً در طی دوران بارداری برای زنان مورد تاکید علم طب قرار گرفته است این پژوهش با هدف تعیین آگاهی و عملکرد زنان باردار نسبت به ورزش در دوران بارداری انجام پذیرفته است.

  این پژوهش مطالعه ای توصیفی است که بر روی 100 نفر از زنان باردار که به روش نمونه گیری آسان و غیراحتمالی انتخاب شده بودند انجام شده است. روش جمع آوری داده ها مصاحبه و ابزار جمع آوری داده ها پرسشنامه ای پژوهشگر ساخته بود که در آن 36 سوال در زمینه بررسی آگاهی زنان در 4 حوزه شامل اصول صحیح ورزش در دوران بارداری، موارد منع ورزش در دوران بارداری، تاثیر ورزش بر عوارض مادری دوران بارداری و تاثیر ورزش برنتایج بارداری طرح شده بود. به علاوه تعدادی سوال در مورد عملکرد زنان باردار مطرح شده بود. جهت آنالیز داده ها از نرم افزار SPSS استفاده شد.

  بر اساس نتایج حاصل از این پژوهش، 53 درصد زنان از آگاهی ضعیف, 45 درصد ازآگاهی متوسط و 2 درصد از آگاهی خوب نسبت به ورزش دوران بارداری برخوردار بودند. بر اساس آزمون t گروه های مستقل، اختلاف معنی داری بین میانگین نمره آگاهی گروه ها به تفکیک مشخصات فردی اجتماعی آن ها وجود نداشت. نتایج پژوهش در حیطه عملکرد نشان داد که در دوران بارداری 53 درصد نمونه های مورد پژوهش پیاده روی، 4 درصد نرمش های روزانه، 3 درصد کوهنوردی داشتند. 40 درصد در این دوران هیچ نوع فعالیت ورزشی نداشتند.

  نتایج این مطالعه نیاز وسیع اعضای جامعه مورد پژوهش را برای آموزش و شناساندن اثرات مفید ورزش مطرح ساخت. بر اساس نتایج پژوهش پیشنهاد می گردد که کادر بهداشتی و رسانه های گروهی در جهت افزایش آگاهی و بهبود عملکرد زنان جامعه نسبت به ورزش در دوران بارداری اقدام نمایند.

متن کامل [PDF 115 kb]   (2193 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۵/۹/۲۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb