جلد 28، شماره 95 - ( شهریور 1394 )                   جلد 28 شماره 95 صفحات 1-10 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Valikhani A, Khormaei F. Religion and Pain: Prediction of Pain Dimensions Based on Patience. IJN. 2015; 28 (95) :1-10
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-2177-fa.html
ولیخانی احمد، خرمائی فرهاد. دین و درد: پیش‌بینی ابعاد درد بر اساس صبر . نشریه پرستاری ایران. 1394; 28 (95) :1-10

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-2177-fa.html


دکترای روانشناسی تربیتی، دانشیار بخش روانشناسی تربیتی، دانشگاه شیراز، شیراز، ایران. (* نویسنده مسئول). شماره تماس: 09173374879 Email: khormaee_78@yahoo.com
چکیده:   (1367 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: درد مزمن اختلال ناتوان کننده‌ی متداولی است که به طور کامل به درمان‌های معمول پزشکی پاسخ نمی دهد. از این‌رو، شناسایی عوامل خطر و محافظتی روانشناختی در رابطه با درد از جمله دین و معنویت ضروری به نظر می‌رسد. هدف از تحقیق حاضر پیش‌بینی ابعاد جسمانی، هیجانی و شناختی درد بر اساس صبر بود.

روش بررسی: مطالعه حاضر همبستگی از نوع معادله ساختاری بود. بدین منظور 110 نفر از افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی به روش نمونه‌گیری در دسترس از درمانگاه امام رضا (ع) شهر شیراز انتخاب و مقیاس صبر و پرسشنامه درد مزمن را تکمیل کردند. داده‌ها با استفاده از آزمون ضریب همبستگی پیرسون و مدل معادلات ساختاری با استفاده از نرم افزارهای آماریSPSS  نسخه 16 و Amos نسخه 16 در سطح معناداری (05/0 >p) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: نتایج نشان داد صبر با درد کلی و ابعاد سه گانه‌ی جسمانی، احساسی و شناختی آن رابطه معنادار و منفی دارد (01/0 >p). بین مؤلفه‌های صبر، شکیبایی و رضایت با درد کلی و ابعاد سه گانه‌ی آن رابطه معنادار و منفی وجود داشت (05/0 >p). مؤلفه درنگ تنها با درد کلی و بعد جسمانی رابطه معنادار و منفی را نشان داد (05/0 >p). بین مؤلفه‌های متعالی شدن و استقامت با درد و ابعاد آن رابطه معناداری مشاهده نشد. نتایج مدل معادلات ساختاری نشان داد که متغیر مکنون صبر توانست به طور قوی، منفی و معنادار متغیر مکنون درد را پیش بینی نماید (05/0p< ،44/0- =β).

نتیجه­ گیری کلی: با توجه به یافته‌های حاضر می‌توان بیان کرد که عوامل روانشناختی به خصوص متغیرهای دینی- روانشناختی نقش مهمی در تسکین درد بیماران قلبی ایفا می‌کنند. در این بین، صبر می‌تواند به عنوان یک متغیر مهم در تجربه‌ی ابعاد جسمانی، هیجانی و شناختی درد نقش داشته باشد.

متن کامل [PDF 750 kb]   (628 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۴/۲/۷ | پذیرش: ۱۳۹۴/۵/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۴/۵/۱۷

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb