جلد 19، شماره 45 - ( 1-1385 )                   جلد 19 شماره 45 صفحات 49-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Z. Andy, F. Sahbaei, M. Mahmoodi. The Comparison of the Rate of Posttraumatic Stress Disorder in Minor and Moderate Patients with Burn. IJN. 2006; 19 (45) :49-56
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-135-fa.html
اندی زینت السادات، صحبایی فائزه، محمودی محمود. مقایسه میزان اختلال استرس پس از آسیب در سوختگی خفیف و متوسط . نشریه پرستاری ایران. 1385; 19 (45) :49-56

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-135-fa.html


، simin.andy@yahoo.com
چکیده:   (7757 مشاهده)

  آسیب ناشی از سوختگی خفیف و متوسط بالاترین میزان مراقبت های ویژه پرستاری را به خود اختصاص می دهد و احتمال استرس پس از آسیب در سوختگی خفیف و متوسط نیز وجود دارد. این مطالعه با هدف تعیین و مقایسه دو گروه سوختگی خفیف و متوسط از نظر میزان اختلال استرس پس از آسیب صورت گرفت.

  پژوهش حاضر یک مطالعه مقطعی از نوع مقایسه ای بود، در این پژوهش جامعه پژوهش کلیه بیماران سوخته که دارای سوختگی خفیف (کمتر از 15 درصد کل سطح بدن) و متوسط (25-15 درصد کل سطح بدن) بودند که 30 روز از سوختگی آنان گذشته و جهت ترمیم اسکار خود به بیمارستان‌های مورد پژوهش (مطهری، فاطمه الزهراء، 15 خرداد و امام خمینی) مراجعه کرده بودند. بدین منظور تعداد 80 مصدوم سوختگی در 2 گروه مورد مطالعه قرار گرفتند. یک گروه از مصدومین سوختگی خفیف و گروه دوم مصدومین سوختگی متوسط بودند که 30 روز از سوختگی آنان گذشته و به صورت مستمر از اردیبهشت تا شهریور 1384 ( Sequential ) به درمانگاه ترمیمی دولتی شهر تهران مراجعه می کردند. جهت جمع‌آوری اطلاعات از پرسشنامه استفاده شد که به وسیله مصاحبه با نمونه ها تکمیل گردید. بر اساس نتایج حاصل از این پژوهش، بیشترین میزان اختلال استرس بعد از آسیب ( Post Traumatic Stress Disorder ) در سوختگی متوسط (5/47‌درصد) بوده به‌طوری‌که دامنه آن در حد شدید بوده است. بین میزان PTSD با سوختگی متوسط ارتباط معنی‌دار وجود داشت (024/0 P= ).

  بنابراین شدت سوختگی میزان اختلال استرس پس از آسیب را مشخص می کند. این نکته بسیار مهم است که مصدومین را از نظر PTSD شناسایی نموده و در صورت لزوم مداخلات به موقع در طرح درمانی آنان گنجانده شود.

متن کامل [PDF 129 kb]   (1483 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۶/۲/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb