جلد 36، شماره 144 - ( 7-1402 )                   جلد 36 شماره 144 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ehsani M, Seyedfatemi N, Haghani S, Abbasi A. Investigation of Anxiety, Depression and Post Traumatic Stress Symptoms in Patients Treated with Immunosuppressive Drugs during Covid-19 Pandemic. IJN 2023; 36 (144)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3746-fa.html
احسانی مریم، سیدفاطمی نعیمه، حقانی شیما، عباسی امیرحجت. بررسی اضطراب، افسردگی و استرس پس از سانحه در دوران کووید-19 در افراد تحت درمان با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی. نشریه پرستاری ایران. 1402; 36 (144)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3746-fa.html


1- گروه داخلی جراحی، مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
3- گروه آمار زیستی، مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
4- مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. ، abbasi.hojjat42@gmail.com
چکیده:   (210 مشاهده)
زمینه و هدف: مصرف مداوم داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی علیرغم تاثیرات فراوان بر کنترل و درمان بعضی از بیماری ها، باعث آسیب پذیری بیشتر برای ابتلا به بیماری های عفونی مانند کووید-19 می شوند و همین موضوع می تواند زمینه را برای ایجاد اضطراب و به دنبال آن افسردگی و علایم استرس پس از سانحه ایجاد کند. از این رو این مطالعه با هدف تعیین اضطراب، افسردگی و علایم استرس پس از سانحه در در افراد تحت درمان با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی در دوران کووید-19 انجام شده است.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی مقطعی بر روی 330 نفر از افراد تحت درمان با دارهای تضعیف کننده سیستم ایمنی نظیر افراد تحت پیوند عضو، بیماری های خود ایمنی و سرطان  در مراکز آموزشی و درمانی فیروزگر و رسول اکرم از تیرماه تا دی ماه 1401 انجام شد. روش نمونه گیری مستمر بود و ابزارهای مورد استفاده پرسشنامه جمعیت شناختی و بیماری، پرسشنامه اضطراب و افسردگی بیمارستانی (HADS) و پرسشنامه تجدیدنظریافته مقیاس تاثیر حوادث (IES-R)بود.  تجزیه و تحلیل یافته  ها با SPSS نسخه 16 در سطح معنی داری 0/05 و آمار توصیفی (فراوانی،میانگین و انحراف معیار) و آمار استنباطی (آزمون تی مستقل،آنالیز واریانس و ضریب همبستگی پیرسن) انجام شد.
یافته ها: در این پژوهش میانگین سنی افراد مورد پژوهش، 12/95±51/35 سال بود و 148 نفر از افراد شرکت کننده زن (44/8%) بودند. اکثریت بیماران در این مطالعه، دارای اضطراب و افسردگی در سطح عادی بودند ( به ترتیب 91/2% و 92/1%). میانگین نمره کل بیماران در علایم استرس پس از سانحه هم  27/71 از 88  بود. به علاوه اضطراب و افسردگی با هیچ کدام از مشخصات فردی، بیماری و اطلاعات مربوط به کووید و  واکسن افراد مورد پژوهش ارتباط معنی دار آماری نداشتند و  فقط بین سطح درآمد با نمره کل علایم استرس پس از سانحه ارتباط معنی دار آماری وجود داشت ( 0/043=p)
نتیجه گیری: در این پژوهش افراد دریافت کننده داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی، علیرغم اینکه مستعد ابتلا به کووید19 بودند ولی  اضطراب و افسردگی آنها درسطوح عادی بود و در علایم استرس پس از سانحه نمراتی پایین تر از میانه نمرات را کسب کردند. این نتیجه می تواند میتواند از میزان نگرانی های موجود درباره سلامت روان این دسته از بیماران بکاهد.مطالعه ای با استفاده از دیگر پرسشنامه های روانشناختی و یا مطالعه کیفی درباره تجارب این بیماران در بازه همه گیری کووید-19 در آینده پیشنهاد می شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1402/7/1 | پذیرش: 1402/7/9 | انتشار: 1402/7/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb