جلد 36، شماره 144 - ( آبان 1402 )                   جلد 36 شماره 144 صفحات 423-412 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه پرستاری کودکان و مراقبت ویژه نوزادان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
2- گروه پرستاری بهداشت جامعه و سالمندی، مرکز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
3- گروه پرستاری کودکان و مراقبت ویژه نوزادان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ، mmehdirajabi1379@gmail.com
چکیده:   (576 مشاهده)
زمینه و هدف بیماری‌های سرشتی قلب شایع‌ترین بیماری‌های سرشتی در کودکان هستند که سبب واردشدن بار مراقبتی و فشار روانی بر تمام اعضای خانواده می‌شود و درنتیجه افت کیفیت زندگی والدین را دربر دارد. باتوجه‌به این که والدین اصلی‌ترین مراقبان کودکان هستند و ارائه مراقبت‌ها در منزل عمدتاً از سوی آن‌ها انجام می‌شود، شناسایی مداخلات ارتقادهنده کیفیت زندگی والدین ضروری است.
روش بررسی در این مرور دامنه‌ای که با رویکرد 5 ‌مرحله‌ای آرکسی و اومالی و چک‌لیست پریسما هدایت شده است، جست‌وجوی مقالات مرتبط در پایگاه‌های اطلاعاتی شامل مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، مگیران، پابمد، اسکوپوس و وب‌آوساینس بدون محدودیت زمانی با استفاده از کلید‌واژه‌های Quality of Life, Congenital heart disease, Parents، موارد مشابه و معادل‌های فارسی آن‌ها نظیر کیفیت زندگی، بیماری قلبی مادرزادی و والدین انجام شد.
یافته‌ها در جست‌وجوی اولیه تعداد 207 مقاله به دست آمد. پس از حذف موارد تکراری 145 مقاله باقی ماند. با در نظر گرفتن معیارهای ورود و خروج و بررسی عنوان و چکیده مقالات باقیمانده، درنهایت تعداد 6 مقاله وارد مطالعه شدند. نوع مداخلات در مقالات باقیمانده شامل پایش بهداشت از راه دور، آموزش و پیگیری به‌صورت حضوری و یا مجازی و مداخله مبتنی بر حمایت روانی‌اجتماعی بود. آموزش و پیگیری به‌صورت مجازی در بستر پیام‌رسان وی‌چت و یا به‌صورت حضوری در ارتقای کیفیت زندگی والدین مؤثر هستند. در یک مطالعه مداخله شامل حمایت روانی‌اجتماعی بود که به ارتقای کیفیت زندگی والدین منتج نشد. در مطالعه‌ای دیگر مداخله شامل پایش بهداشت از راه دور همراه با آموزش و پیگیری از طریق ایمیل، پیامک، تماس تلفنی و یا تصویری بود که موجب بهبود کیفیت زندگی والدین نشد.
نتیجه‌گیری بررسی نتایج مطالعات پیشین نشان داد که در طراحی مداخلات مبتنی بر آموزش و پیگیری باهدف ارتقای کیفیت زندگی والدین، توجه به محتوای آموزشی در اولویت است و گنجاندن روش‌های سازگاری و مقابله‌ای در آن ضروری است. بهتر است اجرای مداخلاتی که رویکرد آن‌ها حمایت روانی‌اجتماعی است پیش از جراحی شروع شود. به‌طورکلی در زمینه ارتقای کیفیت زندگی والدین کودکان مبتلابه بیماری قلبی سرشتی، تنوع مطالعات پایین است و اکثریت آن‌ها شامل آموزش و پیگیری هستند. باتوجه‌به این که استرس بالا، یکی از منابع اصلی کیفیت زندگی پایین در والدین کودکان مبتلابه بیماری قلبی سرشتی است، بنابراین به پژوهشگران توصیه می‌شود در مطالعات آینده به بررسی اثربخشی مداخلات نوآورانه جدیدی نظیر تمرینات ذهن‌آگاهی و سایر درمان‌های روان‌شناختی بر بهبود کیفیت زندگی والدین بپردازند.
متن کامل [PDF 4965 kb]   (82 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (86 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1402/6/11 | پذیرش: 1402/7/9 | انتشار: 1402/8/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.