جلد 36، شماره 144 - ( 7-1402 )                   جلد 36 شماره 144 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Begjani J, Nagarandeh R, Rajabi M M. Interventions to Improve Quality of Life of Parents of Children With Congenital Heart Diseases: A Scoping Review of Randomized Clinical Trials. IJN 2023; 36 (144)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3731-fa.html
بگجانی جمال الدین، نگارنده رضا، رجبی محمد مهدی. مداخلات ارتقادهنده کیفیت زندگی والدین کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی سرشتی: یک مرور دامنه‌ای بر کارآزمایی های بالینی. نشریه پرستاری ایران. 1402; 36 (144)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3731-fa.html


1- گروه پرستاری کودکان و مراقبت ویژه نوزادان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- گروه پرستاری بهداشت جامعه و سالمندی، مرکز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- گروه پرستاری کودکان و مراقبت ویژه نوزادان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، mmehdirajabi1379@gmail.com
چکیده:   (282 مشاهده)
مقدمه: بیماری‌های سرشتی قلب شایع‌ترین بیماری‌های سرشتی در کودکان هستند که سبب واردشدن بار مراقبتی و فشار روانی بر تمام اعضای خانواده و در نتیجه افت کیفیت زندگی والدین می‌شوند. باتوجه‌به این که والدین اصلی‌ترین مراقبان کودکان هستند و ارائه مراقبت‌ها در منزل عمدتاً از سوی آنها انجام می‌شود، شناسایی مداخلات ارتقادهنده کیفیت زندگی والدین ضروری است.
مواد و روش‌ها: در این مرور دامنه‌ای که با رویکرد پنج‌مرحله‌ای آرکسی و اومالی و چک‌لیست PRISMA-ScR هدایت شده است، جســتجوی مقالات مرتبط در پایگاه‌های اطلاعاتی شامل SID، MagIran، PubMed، Scopus، Web of Science بدون محدودیت زمانی با استفاده از کلید‌واژه‌های Quality of Life, Congenital heart disease, Parents، موارد مشابه و معادل‌های فارسی آن‌ها نظیر کیفیت زندگی، بیماری قلبی مادرزادی و والدین انجام شد.
یافته‌ها: در جستجوی اولیه تعداد 207 مقاله به دست آمد. پس از حذف موارد تکراری 145 مقاله باقی ماند. با در نظر گرفتن معیار های ورود و خروج و بررسی عنوان و چکیده مقالات باقی‌مانده، در نهایت تعداد 6 مقاله وارد مطالعه شدند. نوع مداخلات در مقالات باقی مانده شامل پایش بهداشت از راه دور، آموزش و پیگیری به‌صورت حضوری و یا مجازی و مداخله مبتنی بر حمایت روانی-اجتماعی بود. حداقل و حداکثر حجم نمونه در مطالعات به ترتیب 56 و 219 بود. ابزار های سنجش کیفیت زندگی شامل نسخه کوتاه ۳۶ سوالی پرسشنامه کیفیت زندگی، نسخه کوتاه پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان جهانی بهداشت و پرسشنامه کیفتی زندگی والدینی اولم بود. اکثریت مطالعات در ارتقای کیفیت زندگی والدین موثر بودند. آموزش و پیگیری به صورت مجازی در بستر پیام رسان ویچت و یا به صورت حضوری در ارتقای کیفیت زندگی والدین موثر هستند. در یک مطالعه مداخله شامل حمایت روانی-اجتماعی پس از تولد کودک و پیش از جراحی بود که به ارتقای کیفیت زندگی والدین منتج نشد. در مطالعه ای دیگر مداخله شامل پایش بهداشت از راه دور همراه با آموزش و پیگیری از طریق ایمیل، پیامک، تماس تلفنی و یا تصویری بود که موجب بهبود کیفیت زندگی والدین نشد.
بحث و نتیجه‌گیری: بررسی نتایج مطالعات پیشین نشان داد که در طراحی مداخلات مبتنی بر آموزش و پیگیری باهدف ارتقای کیفیت زندگی والدین، توجه به محتوای آموزشی در اولویت است و گنجاندن روش‌های سازگاری و مقابله‌ای در آن ضروری است. بهتر است اجرای مداخلاتی که رویکرد آن‌ها حمایت روانی-اجتماعی است پیش از جراحی شروع شود. به طور کلی در زمینه ارتقای کیفیت زندگی والدین کودکان مبتلا به بیماری قلبی سرشتی، تنوع مطالعات پایین است و اکثریت آنها شامل آموزش و پیگیری هستند. با توجه به این که استرس بالا، یکی از منابع اصلی کیفیت زندگی پایین در والدین کودکان مبتلا به بیماری قلبی سرشتی است، لذا به پژوهشگران توصیه می شود که در مطالعات آینده به بررسی اثربخشی مداخلات نوآورانه جدیدی از جمله اقدامات روانشناختی نظیر تمرینات ذهن آگاهی و درمان های روان شناختی بر بهبود کیفیت زندگی والدین بپردازند.

 
     
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1402/6/11 | پذیرش: 1402/7/9 | انتشار: 1402/7/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb