جلد 36، شماره 142 - ( تیر- در حال انتشار 1402 )                   جلد 36 شماره 142 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشکده پرستاری آجا، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران.
2- دانشکده پرستاری آجا، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران. ، sh.aliyari@ajaums.ac.ir
چکیده:   (140 مشاهده)
زمینه و هدف: ارائه­دهندگان مراقبت سلامتی به عنوان یکی از اعضای تیم بحران، ارائه خدمات به مادر و نوزاد را در شرایط بحرانی به عهده دارند. هدف این قسمت از مطالعه تعیین نیازهای آموزشی ارائه­دهندگان مراقبت سلامتی برای مراقبت از مادران و نوزادان در بلایا بود.
روش بررسی: این تحقیق، یک مطالعه مقطعی بود که در سال 1396 انجام شد. تعداد 208 نفر از ارائه­دهندگان خدمات مراقبت، شامل پرستار، بهیار و ماما در 9 بیمارستان­ نیروهای مسلح در سطح شهر تهران، با روش سرشماری در مطالعه شرکت نمودند. جهت جمع­آوری داده ها از پرسش­نامه محقق­ساخته استفاده شد. روایی صوری، محتوا و سازه پرسش­نامه قابل قبول بود. در بررسی پایایی، آلفا کرونباخ 0/94 محاسبه شد. داده­ها با استفاده از آمار توصیفی در نرم­افزار SPSS v.16 تجزیه و تحلیل­ شد. 
یافته­ ها: متوسط نیاز آموزشی ارائه­ دهندگان مراقبت سلامت، به ترتیب در حیطه­های مدیریت خشونت جنسی 0/01 ± 4/30 و مدیریت اطلاعات 0/01 ± 4/28 بیش از میانگین سایر حیطه­ها و در سطح نیاز آموزشی زیاد قرار گرفت. در حیطه مراقبت­های بعد از زایمان در نوزادان (0/4±2/19) و پاسخگویی (0/55 ± 2/47) کمترین نیاز آموزشی اعلام شد. در مجموع نیازهای آموزشی ارائه­دهندگان مراقبت سلامت نیروهای مسلح برای ارائه خدمات به مادر و نوزاد در بلایا در حد زیاد ارزیابی گردید (0/43 ± 3/3).
نتیجه ­گیری کلی: آمادگی ارائه­دهندگان مراقبت سلامت برای ارائه مراقبت به مادران و نوزادان در شرایط بلایا کم بوده و نیازمند توجه بیشتری است. پیشنهاد می­شود تدوین و بازنگری برنامه­های آموزشی دانشگاهی و اجرای برنامه­های آموزش مداوم بر اساس نتایج نیازهای آموزشی به دست آمده و در خصوص حیطه­های پیشنهاد شده مخصوصا مدیریت خشونت جنسی و مدیریت اطلاعات به صورت منظم، دوره­ای و مستمر در دستور کار قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1402/3/18 | پذیرش: 1402/4/1 | انتشار: 1402/4/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.