جلد 36، شماره 142 - ( تیر 1402 )                   جلد 36 شماره 142 صفحات 183-172 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه بهداشت، سکسولوژی، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، دانشگاه گریفیث، گُلد کوست، استرالیا.
2- گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران.
3- گروه آمار، دانشگاه علامه، تهران، ایران.
4- گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران.
5- گروه روانشناسی، دانشکده بهداشت، دانشگاه آزاد بابل، بابل، ایران.
6- گروه سکسولوژی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ، effat_mer@yahoo.com
چکیده:   (440 مشاهده)
زمینه و هدف سرطان پستان به‌دلیل تأثیر بر ارکان خانواده و روابط زناشویی یکی از مهم‌ترین چالش‌های عرصه بهداشتی می‌باشد. این مطالعه با هدف مقایسه عملکرد و دیسترس جنسی در زنان مبتلا و غیرمبتلا به سرطان پستان در شهر زنجان (1396-1397) انجام شد.
روش بررسی در این مطالعه مقطعی‌تحلیلی 150 زن مبتلا و غیرمبتلا، متأهل ازنظر عملکرد و دیسترس جنسی که به کلینیک خیریه مهرانه واقع در شهر زنجان مراجعه کرده بودند، مورد مقایسه قرار گرفتند. معیار ورود در این مطالعه در گروه مبتلایان به سرطان پستان فعال بودن ازنظر جنسی، متأهل بودن، سن 20 تا 50 سال، مبتلا نبودن به سایر سرطان‌ها و کسب نمره بالاتر از 11 از پرسش‌نامه دیسترس جنسی بود. داده‌ها به‌روش دردسترس با استفاده از پرسش‌نامه‌های جمعیت‌شناختی، دیسترس جنسی و شاخص عملکرد جنسی زنان جمع‌آوری شدند. تحلیل داده‌ها در نرم‌افزار SPSS نسخه  20و با استفاده از آزمون من‌ویتنی و تحلیل کوواریانس چند متغیره انجام شدند. 
یافته‌ها میانگین و انحراف‌معیار سن در گروه مبتلا 6/53±36/49 و در گروه غیرمبتلا 0/73±36 سال بود. یافته‌ها نشان داد که میانگین نمره شاخص عملکرد جنسی در تمام حیطه‌ها در گروه مبتلا به سرطان پستان از گروه کنترل پایین‌تر بود، اما این ارتباط تنها در بعد میل جنسی ازنظر آماری معنا‌دار بود (0/003=P). ازنظر شاخص دیسترس جنسی، میانگین نمره زنان غیرمبتلا پایین‌تر از زنان مبتلا به سرطان پستان بود، اگرچه این ارتباط ازنظر آماری معنا‌دار نبود (0/05
نتیجه‌گیری میل جنسی تنها متغیری بود که از بین شاخص‌های عملکرد جنسی در زنان مبتلا به سرطان پستان پایین‌تر از زنان غیرمبتلا بود، به‌طوری‌که زنان مبتلا ازنظر دیسترس جنسی و سایر شاخص‌های عملکرد جنسی هیچ تفاوتی با زنان غیرمبتلا نداشتند. بنابراین، به‌نظر می‌رسد مشکلات جنسی زنان مبتلا به سرطان پستان نیازمند در نظر گرفتن توجهات و حمایت‌های کافی و ارائه راهکارهای مشاوره‌ای و درمانی ازنظر شاخص عملکرد جنسی ‌باشد.
متن کامل [PDF 4583 kb]   (115 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (143 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1401/10/6 | پذیرش: 1402/4/1 | انتشار: 1402/4/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.