جلد 9، شماره 13 - ( 10-1374 )                   جلد 9 شماره 13 صفحات 59-55 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (6490 مشاهده)

  این پژوهش بمنظور بررسی و مقایسه تغییرات قند خون بیماران دیابتیک غیر وابسته به انسولین در اعمال جراحی چشم تحت بیهوشی عمومی و بیحسی موضعی انجام شده است. تعداد 60 بیمار دارای مشخصات واحدهای پژوهش بطور تصادفی انتخاب شده اند. 30 نفر بیماران تحت بیهوشی عمومی و 30 نفر با بیحسی موضعی عمل جراحی چشم شده اند. به هر دو گروه در حین عمل سرم قندی 5% به مقدار 100 سی سی در ساعت داده شده است. قند خون بیماران هر دو گروه در سه نوبت پیش از شروع بیهوشی و عمل جراحی و یکساعت پس از شروع عمل جراحی و پس از اتمام عمل،اندازه گیری شد.

  نوع تحقیق در این پژوهش نیمه تجربی و برای جمع آوری یافته ها از نوار تست قند خون و چک لیست و مطالعه پرونده بیماران استفاده شده است. نتایج پژوهش نشان داده است که بیماران تحت بیهوشی عمومی میزان قند خونشان افزایش یافته است و تغییرات قند خون با دو روش بیهوشی عمومی و بیحسی موضعی دارای اختلاف معنی دار بوده است. با توجه به نتایج بدست آمده فرضیه تحقیق"تغییرات قند خون بیماران دیابتیک غیر وابسته به انسولین در اعمال جراحی چشم تحت بیهوشی عمومی و بیحسی موضعی با یکدیگر متفاوت است" مورد حمایت قرار گرفته است.

متن کامل [PDF 759 kb]   (1446 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1391/2/2 | پذیرش: 1397/5/8 | انتشار: 1397/5/8

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.