جلد 15، شماره 32 و 33 - ( 10-1381 )                   جلد 15 شماره 32 و 33 صفحات 15-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mooshkbid- Haghighi, Shams- Mofarahe, Z, Majd- Timory, M.M.V, Hosseini, F. THE EFFECT OF MARITAL COUNSELING ON SEXUAL SATISFACTION OF COUPLES, SHIRAZ, 1380.. IJN. 2002; 15 (32 and 33) :15-19
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-88-fa.html
ملک تاج مشک بید حقیقی ، زهرا شمس مفرحه ، میرمحمد ولی مجد تیموری ، فاطمه حسینی . تاثیر مشاوره زناشویی بر رضایت جنسی زوجین. نشریه پرستاری ایران. 1381; 15 (32 و 33) :15-19

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-88-fa.html


چکیده:   (10135 مشاهده)

  مقدمه: امروزه علت شکست 50 % از ازدواج ها، عدم رضایت جنسی می باشد. زیرا عدم وجود رابطه سالم میان زوجین آنان را ناراضی خواهد کرد که در نتیجه همراهی سایر موارد عدم تفاهم، بنیان خانواده متزلزل شده و احتمال طلاق افزایش می یابد. لذا مشاوره زناشویی می تواند اطلاعات مورد لزوم برای ایجاد یک زندگی جنسی مطلوب را در اختیار زوجین قرار دهد و از این طریق به استحکام و دوام بنیان خانواده و ایجاد جامعه ای سالم کمک نماید.

  هدف پژوهش: تعیین تاثیر مشاوره زناشویی بر رضایت جنسی زوجین مراجعه کننده به یکی از مراکز بهداشتی درمانی شهر شیراز سال 1380.

  نوع پژوهش: پژوهش حاضر از نوع کار آزمایی در عرصه همراه با گروه کنترل بود که یک ماه پس از مشاوره، تاثیر مشاوره در رضایت جنسی هر یک از زوجین (دو گروه با مشاوره و بدون مشاوره) مورد بررسی قرار گرفت.

  نمونه پژوهش: تعداد نمونه های لازم در این پژوهش جمعا" 60 زوج برآورد گردید. روش نمونه گیری در ابتدا داوطلبانه و سپس برای گمارش تصادفی نمونه ها در دو گروه از روش نمونه گیری تصادفی استفاده شد.

  محیط پژوهش: مرکز بهداشتی- درمانی نادر کاظمی شهر شیراز محیط پژوهش را تشکیل داده بود.

  نتایج: یافته های پژوهش نشان دادند که در بدو ورود به پژوهش 50 % زنان گروه با مشاوره، رضایت جنسی متوسط و 34/3 % آن ها رضایت جنسی کمی داشتند و در گروه بدون مشاوره 67/56 % از رضایت جنسی زیادی برخوردار بودند در حالیکه در مردان گروه با مشاوره 60 % و در گروه بدون مشاوره 67/66 % دارای رضایت جنسی زیادی بودند. در ضمن زنان در دو گروه با و بدون مشاوره زناشویی با یکدیگر و مردان دو گروه با و بدون مشاوره زناشویی نیز با هم از نظر رضایت جنسی در بدو ورود به پژوهش یکسان بودند (4/0 P= ). در حالیکه یک ماه پس از انجام پژوهش 100 % زنان و مردان گروه با مشاوره دارای رضایت جنسی زیادی بودند. آزمون های آماری دقیق فیشر و کای دو نشان دادند که میزان رضایت جنسی مردان و زنان شرکت کننده در مشاوره بیشتر از گروه بدون مشاوره بود (002/0 P= ).

  بحث و نتیجه گیری: یافته های پژوهش نشان دادند که مشاوره زناشویی می تواند بر رضایت جنسی زوجین تاثیر مطلوب داشته و رسیدن به اوج لذت جنسی را در زوجین افزایش دهد. لذا پیشنهاد می گردد، دختران و پسرانی که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند در این جلسات مشاوره ایی شرکت نمایند. از آنجا که در این پژوهش رضایت جنسی به طور کلی سنجیده شده است، پیشنهاد می گردد پژوهش دیگری به منظور بررسی دقیق تر جنبه های مختلف رضایت جنسی در زوجین با استفاده از ابزار های گوناگون موجود انجام گیرد.

واژه‌های کلیدی: مشاوره، زناشویی، رضایت جنسی
متن کامل [PDF 92 kb]   (2700 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۵/۱۰/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۳/۶/۳ | انتشار: ۱۳۹۳/۶/۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb