جلد 16، شماره 34 - ( تابستان 1382 )                   جلد 16 شماره 34 صفحات 46-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Raftari, Z, Tavakoli, M.A, Zarrin Naal, A. COMPARATIVE STUDY OF MOTHER’S HEALTH BEHAVIORS IN HOSPITALIZED INFANTS WITH DIARRHEA OR WITHOUT IT. IJN. 2003; 16 (34) :46-50
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-85-fa.html
زهره رفتاری ، محمدا... توکلی ، اکرم زرین نعل . مقایسه رفتارهای بهداشتی مادران کودکان زیر 2 سال مبتلا به اسهال و غیر اسهالبستری در بخش اطفال بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) شهرستان رفسنجان در سال 1380. نشریه پرستاری ایران. 1382; 16 (34) :46-50

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-85-fa.html


چکیده:   (9685 مشاهده)

  با وجود ی که در زمینه سلامت کودکان در سال های اخیر تلاش های چشمگیری صورت گرفته است اما همچنان بیماری هایی مانند اسهال در زمره مواردی است که در اثر عدم رعایت تغذیه و بهداشت مناسب باعث بیماریزایی و حتی مرگ کودکان زیر 2 سال گردیده است. در حال حاضر 28% مرگ ومیر کودکان در جهان بر اثر اسهال می باشد بنابراِین شناسایی مشکلات بهداشتی مادران و کودکان زیر2سال می تواند در کاهش این مشکلات نقش مهمی داشته باشد.

  مقایسه رفتارهای بهداشتی مادران کودکان زیر 2 س ال مبتلا به اسهال و غیر اسهالی بستری در بخش اطفال بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) .

  این پژوهش از نوع توصیفی تحلیلی بوده است که در آن از چک لیست برای تعیین رفتار ها ی بهداشتی مادران کودکان زیر 2سال مبتلا به اسهال و غیراسهال بستری در بخش اطفال (مدت بستری کمتر از 24 ساعت) استفاده شده است.

  جهت دستیابی به اهداف پژوهش ابتدا 434 کودک زیر2 سال مبتلا به اسهال و غیراسهال که مدت بستری آنها در بخش اطفال کمتر از 24 ساعت بوده است انتخاب شدند و سپس مادران این گروه از کودکان مورد بررسی قرار گرفتند.

  یافته های این پژوهش نشان دادند بین نوع تغذیه کودک با علت بستری شدن او در بخش اطفال اختلاف معنی داری وجود داشت (0002/0= P ) به طوری که کودکانی که از شیر مادر استفاده نمی کردند بیشتر با تشخیص اسهال بستری شده بودند وکودکانی که ازشیر مادر تغذیه می شدند کمتر مبتلا به اسهال بودند. بین جنس کودک و علت بستری شدن او در بخش اطفال تفاوت معنی داری وجود نداشت ولی در ظاهر تعداد بیشتری از پسران به علت اسهال در بخش بستری بودند. یافته های پژوهش بیانگر آن بودند که بین سن، تحصیلات و شغل مادر، ت عداد فرزندان، تعداد دفعات بستری شدن و علت بستری شدن فعلی کودک، نوع تغذیه کودک، تابعیت، محل زندگی و بهداشت فردی مادر، بهداشت غذاهای طبخ شده، شستن دست ها بعد از تعویض کهنه، استفاده از پستانک، روش صحیح تهیه ORS ، شستن دست های کودک قبل از استفاده از غذای کمکی، سن و محل نگهداری کودک (نزد مادر ، اقوام ، مهد کودک )، و بهداشت فردی کودک با علت بستری شدن رابطه معنی داری وجود نداشت.

  با توجه به یافته ها چون تغذیه با شیر مادر نسبت به تغذیه مصنوعی منجربه کاهش ابتلا به اسهال در کودکان زیر2 سال می شود بنابراین تغذیه با شیر مادر تا پایان 2سالگی به عنوان راهی برای کاهش ابتلا به اسهال و عوارض آن پیشنهاد می گردد.

متن کامل [PDF 100 kb]   (2183 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1385/10/11 | انتشار: 1382/4/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb