جلد 17، شماره 37 - ( بهار 1383 )                   جلد 17 شماره 37 صفحات 41-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

O. Zare, F. Shahpoorian, M. Kashanian, F. Hosseini. MONOPHASIC AND THREEPHASIC ORAL CONTRACEPTIVE PILLS, A RANDOMIZED CLINICAL TRIAL ON THEIR SIDE EFFECTS. IJN. 2004; 17 (37) :41-50
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-62-fa.html
ام البنین زارع ، فرنگیس شاهپوریان ، مریم کاشانیان ، فاطمه حسینی . مقایسه قرص های پیشگیری ازبارداری خوراکی منوفازیک و تری فازیک از نظر عوارض جانبی شایع . نشریه پرستاری ایران. 1383; 17 (37) :41-50

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-62-fa.html


چکیده:   (18871 مشاهده)

 قرص های پیشگیری از بارداری خوراکی مؤثرترین روش پیشگیری قابل برگشت دردسترس می باشند و پذیرش بیمار در مصرف قرص های پیشگیری از بارداری بستگی به اثرات جانبی نامطلوب آن ها دارد. لذا این پژوهش با هدف تعیین اختلاف قرص های پیشگیری از بارداری خوراکی منوفازیک و تری فازیک از نظر عوارض جانبی شایع انجام شده است. این پژوهش از نوع ک ارآزمایی بالینی تصادفی دو گروهی بوده است و در آن 314 نفر از زنان مراجعه کننده به مراکز درمانی شهرستان آمل مورد مطالعه قرار گرفتند. نمونه گیری با روش نمونه گیری مستمر ان جام گرفت و نمونه ها با گمارش تصادفی در یکی از دو گروه قرص های پیشگیری از بارداری خوراکی منوفازیک و تری فازیک قرار گرفتند.

  یافته های حاصل از این مطالعه نشان داد که قرص های پیشگیری از بارداری منوفازیک و تری فازیک از نظر عوارضی مانند لکه بینی یا خونریزی بین قاعدگی، تهوع، سردرد، عصبی شدن، افزایش پیگمانتاسیون صورت و تغییرات وزن (افزایش یا کاهش) تفاوت معنی داری نداشتند.

  براساس یافته های این مطالعه می توان گفت قرص های پیشگیری از بارداری منوفازیک و تری فازیک از نظر عوارض جانبی مشابه می باشند و لی از آنجائی که قرص تری فازیک از سیکل قاعدگی فیزیولوژیک بدن تبعیت می کند. در وهله اول استفاده از آن توصیه می شود . همچنین پیشنهاد می گردد قرص های منوفازیک و تری فازیک از نظر اثر درمانی در زنان مبتلا به لکه بینی و یا خونریزی بین قاعدگی نیز مقایسه شوند.

متن کامل [PDF 286 kb]   (2325 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۵/۱۰/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb