جلد 21، شماره 54 - ( تابستان 1387 )                   جلد 21 شماره 54 صفحات 85-91 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (19025 مشاهده)

    زمینه و هدف: انسداد روده از بیماری‌های مهم اطفال است. شناخت زودرس انسداد روده جهت پیشگیری از عوارض بعدی آن ضروری می باشد. در بسیاری از موارد علائم اولیه بیماری در حین بستری می تواند توسط کادر پرستاری شناخته و مورد پیگیری قرار گیرد. مطالعه حاضر به منظور شناخت شایع‌ترین علل انسداد روده، شیوع سنی و جنسی، عوارض و ناهنجاری‌های همراه انسداد در کودکان انجام شد.

  روش بررسی: این یک مطالعه گذشته نگر به روش سرشماری با بررسی پرونده 100 کودک از بدو تولد تا 12 سال مبتلا به انسداد روده که در بیمارستان فیروزآبادی تهران در سال های 1379-77 بستری شده بودند، صورت گرفت.

  یافته ها: از 100 کودک مورد بررسی، 63 درصد کمتر از 1 ماه ، 27 درصد 12-1 ماه و 10 درصد 12-1 سال سن داشتند. اکثریت بیماران (73 درصد) پسر بودند. شایع‌ترین علل انسداد روده بیماری هیرشپرونگ، انواژیناسیون و مقعد سوراخ نشده با شیوع تقریباً مساوی بودند. بیشترین شیوع سنی بیماری هیرشپرونگ و مقعد سوراخ نشده در نوزادی و انواژیناسیون در شیرخوارگی بود. سوراخ شدگی روده در 6 مورد و عمدتاً در آترزی روده باریک بروز کرده بود. بیشترین میزان مرگ و میر در بیماری هیرشپرونگ، آترزی دئودنوم و مقعد سوراخ نشده بود. ناهنجاری‌های همراه مادرزادی شامل بیماری‌های قلبی عروقی، اوروژنیتال و گوارشی به‌ویژه در مقعد سوراخ نشده و هیرشپرونگ مشخص شد.

  نتیجه گیری: نتایج این بررسی در اکثر موارد با مطالعات سایر جوامع در این زمینه تطابق داشت، لذا اقدام به منظور پیشگیری از عوارض بیماری بسیار مهم می باشد

متن کامل [PDF 104 kb]   (2749 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۷/۹/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۳/۶/۳ | انتشار: ۱۳۹۳/۶/۳