جلد 17، شماره 39 - ( پاييز 1383 )                   جلد 17 شماره 39 صفحات 71-78 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

S. Besharat, S. Bakhshandehnosrat, M.R. Rabiee. AWARENESS OF THE FEMALE STUDENTS, HEALTH CARE PERSONNEL AND PATIENTS TO SELF BREAST EXAM . IJN. 2004; 17 (39) :71-78
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-45-fa.html
دکتر سیما بشارت ، سپیده بخشنده نصرت ، محمدرضا ربیعی . بررسی آگاهی دانشجویان مونث، پرسنل درمانی و مراجعه کنندگان به مرکز آموزشی درمانی دزیانی گرگان نسبت به خودآزمایی پستان. نشریه پرستاری ایران. 1383; 17 (39) :71-78

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-45-fa.html


، s_besharat_gp@yahoo.com
چکیده:   (7444 مشاهده)

  سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان و دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان است. از آنجائی که خودآزمایی پستان روشی ساده، بدون هزینه و غیرتهاجمی جهت تشخیص زودرس سرطان پستان به شمار می آید، این مطالعه به منظور بررسی آگاهی زنان شهرستان گرگان از نحوه صحیح معاینه پستان و ارتباط آن با متغیرهای مختلف انجام شده است.

  در این مطالعه توصیفی مقطعی 428 نفر از زنان مراجعه کننده به یک مرکز آموزشی درمانی، کادر درمانی بیمارستان های دولتی گرگان و دانشجویان مونث دانشگاه علوم پزشکی گلستان شرکت کردند. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه ای بود که در آن ضمن کسب اطلاعات فردی نمونه ها، میزان آگاهی آن ها از نحوه صحیح خودآزمایی پستان مورد پرسش قرار می گرفت. اطلاعات جمع آوری شده از طریق نرم افزار SPSS و با به کارگیری آزمون آماری کای دو و آنالیز واریانس یک طرفه مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت.

  سطح آگاهی 3/52 درصد واحدها بد، در 1/17 درصد آن ها خوب و در بقیه افراد متوسط بود. سطح آگاهی در دانشجویان، نسبت به سایر گروه ها به طور معنی داری بالاتر بود (001/0 P< ). سطح آگاهی افراد با سطح سواد آن ها رابطه مستقیم داشت و در بین دانشجویان سطح آگاهی دانشجویان مامایی نسبت به سایر رشته های تحصیلی بیشتر بود (001/0 P< ).

  در مجموع میزان آگاهی افراد مورد مطالعه درحد پایینی بوده است. بر این اساس آموزش در مورد رفتارهای بهداشتی پایه مانند خودآزمایی پستان، به خصوص به دانشجویان و پرسنل مراکز درمانی می تواند راه حلی مناسب برای افزایش آگاهی جامعه باشد.

متن کامل [PDF 139 kb]   (1577 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۵/۹/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb