جلد 17، شماره 39 - ( پاييز 1383 )                   جلد 17 شماره 39 صفحات 8-14 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

R. Lotfi, A. Goshtasbi. USING LOT QUALITY ASSURANCE SAMPLING (LQAS) IN PRENATAL CARE. IJN. 2004; 17 (39) :8-14
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-38-fa.html
راضیه لطفی ، دکتر آزیتا گشتاسبی . بررسی کیفیت مراقبت های دوران بارداری به روش LQAS در مراکز بهداشتی درمانی شهری و خانه های بهداشت. نشریه پرستاری ایران. 1383; 17 (39) :8-14

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-38-fa.html


، Lotfi_razieh@yahoo.com
چکیده:   (10624 مشاهده)

  ارزیابی کیفی خدمات بهداشتی علاوه بر اثر گذاری بر حفظ سلامت انسان ها و جامعه، می تواند به پویایی و ارتقاء کیفیت سیستم ارائه خدمات بهداشتی درمانی نیز کمک کند. دریافت ناکافی مراقبت های دوران بارداری منجر به افزایش مواردی چون زایمان زودرس, تولد کودکان کم وزن, مرگ و میر کودکان و مادران می شود.

  یکی از روش های سنجش کیفیت مراقبت ها ( LQAS ) Lot Quality Assurance Sampling است که روشی سریع و نسبتاً ارزان می باشد. با کمک این روش می توان همه واحدهای ارائه دهنده خدمت را با استاندارد و یا با یکدیگر مقایسه کرد تا نسبت به رفع مشکلات و کمبودهای آنان اقدام شود. لذا این پژوهش در سال 1383 با هدف بررسی کیفیت مراقبت های دوران بارداری در مراکز بهداشتی درمانی شهری و خانه های بهداشت شهرستان آستارا انجام شده است که در ضمن آن به معرفی روش (LQAS) نیز پرداخته شده است تا در صورت لزوم جهت اطمینان از کیفیت خدمات بهداشتی، این روش توسط مدیران محلی و سطوح بالاتر مورد استفاده قرار گیرد.

  این مطالعه توصیفی تحلیلی به صورت مقطعی انجام شده است و در آن 18 مرکز شامل 3 مرکز بهداشتی درمانی شهری و 15 خانه بهداشت مورد بررسی قرار گرفته اند.

  جهت گردآوری داده ها از برگه ثبت موارد و پرسشنامه استفاده گردید. ابتدا برگه ثبت موارد مربوط به کفایت وسایل و مواد مورد نیاز مراقبت های بارداری برای هر مرکز و خانه بهداشت تکمیل شد. سپس جهت بررسی کیفیت مراقبت های بارداری از برگه ثبت موارد مربوطه استفاده گردید. برای هر یک نفر ارائه دهنده مراقبت، 6 برگه ثبت موارد تکمیل شد و برای هر یک از مادران مورد مطالعه پرسشنامه رضایت از مراقبت های باردای تکمیل گردید.

  نتایج نشان داد که تنها یکی از مراکز، بدترین کیفیت را در ارائه مراقبت های بارداری داشته است و بقیه مراکز کیفیت مطلوب داشتند. همچنین کمبود کارت مراجعه مادر باردار و قرص آهن در سطح شهرستان وجود داشت. به علاوه کیفیت مراقبت های بارداری از نظر گرفتن شرح حال و معاینه شکم دچار مشکل بود. اما در مجموع کیفیت مراقبت های دوران بارداری در سطح شهرستان در حد مطلوب ارزیابی شد.  

متن کامل [PDF 130 kb]   (2375 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۵/۹/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb