جلد 19، شماره 45 - ( 1-1385 )                   جلد 19 شماره 45 صفحات 27-35 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

R. Mohammadi, M. Nooritager, H. Haghani. The Effect of Health Intermediators Participation in Diet and Drug Consumption among Patients with Hypertensive Disorders. IJN. 2006; 19 (45) :27-35
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-133-fa.html
محمدی رخشنده، نوری تاجر مریم، حقانی حمید. تأثیر مشارکت رابطین بهداشتی بر چگونگی بکارگیری رژیم غذایی و دارویی در مبتلایان به پرفشاری خون . نشریه پرستاری ایران. 1385; 19 (45) :27-35

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-133-fa.html


، rakhshandehm@yahoo.com
چکیده:   (7751 مشاهده)

  پرفشاری خون یکی از مشکلات مهم سلامتی در جهان است. این مشکل با یـک بـرنامه مـراقبتی مناسب و با تغییر در عادات غذائی و پیروی از رژیم های درمانی تجویز شـده در منـزل قـابل کنتـرل است. مـلاقـات کـارکنان بهـداشتی در منـازل با مبتلایان موجب کنترل این بیماری می شود. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر مشارکت رابطین بهداشتی در بکارگیری رژیم غذائی و داروئی بیماران مبتلا به پرفشاری خون انجام شد از نوع مداخله ای بود. جامعه پژوهش کلیه بیماران مبتلا به پرفشاری خون تحت پوشش رابطین ستاد 5 منطقه غرب تهران بود، روش نمونه گیری سرشماری و نمونه مورد مطالعه شامل 184 نفر بیمار مبتلا به پرفشاری خون (92 نفر در گروه مورد و 92 نفر در گروه شاهد) بوده و محیط پژوهش منازل بیماران واقع در محدوده ستاد 5 منطقه غرب تهران بود.

  تکمیل پرسشنامه در دو مرحله برای گروه مورد و شاهد توسط رابطین بهداشتی انجام شد. در گروه شاهد بدو ورود به پژوهش و یک‌ماه بعد پرسشنامه ها توسط رابطین تکمیل شد. در گروه مورد قبل از اولین بازدید و بعد از بازدید پنجم پرسشنامه ها تکمیل شد. از آزمون2 χ برای همگن بودن متغیرها دو گروه مورد و شاهد استفاده شد و از آزمون تی مستقل و کاپا ( Kappa ) و مک نمار برای دستیابی به اهداف پژوهش استفاده شد.

  براساس یافته های پژوهش 5/73 درصد از گروه مورد و 75 درصد از گروه شاهد زن بودند. در هر دو گروه اکثریت نمونه ها متاهل، خانه دار با تحصیلات ابتدایی یا بیسواد بودند. 3/62 درصد در گروه مورد و 50 درصد در گروه شاهد دارای سابقه چربی خون بالا بودند.

  یافته های پژوهش در ارتباط با چگونگی بکارگیری رژیم غذایی و داروئی در قبل و بعد از مشارکت اختلاف معنی‌دار را نشان داد (000/0 P= ).

  با توجه به نتایج پژوهش مبنی بر موثر بودن مشارکت رابطین بهداشتی در به کارگیری رژیم غذایی بیماران، ضرورت دارد بیماران در زمینه مسائل بهداشتی به طور منظم و مدون آموزش داده شوند تا بتوان با استفاده از این نیروی مردمی گامی در جهت ارتقاء سلامت جامعه و کنترل بیماری ها برداشت.

متن کامل [PDF 122 kb]   (1470 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۸۶/۲/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb