جلد 34، شماره 130 - ( تیر 1400 )                   جلد 34 شماره 130 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ali-Mohammadi M, Samadi A, Jadid-Milani M. The effect of exercise on sleep quality in the elderly undergoing hemodialysis. IJN. 2021; 34 (130)
URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3396-fa.html
علی محمدی منصور، صمدی علی، جدید میلانی مریم. تاثیر فعالیت ورزشی هنگام دیالیز بر کیفیت خواب سالمندان تحت همودیالیز. نشریه پرستاری ایران. 1400; 34 (130)

URL: http://ijn.iums.ac.ir/article-1-3396-fa.html


چکیده:   (172 مشاهده)
زمینه و هدف: جمعیت سالمند در جهان و همچنین در ایران روند رو به افزایش دارد، که این روند میتواند نشانگر افزایش قابل توجه بیماری های مزمن بویژه بیماریهای نارسایی کلیوی در سالمندان و عوارض همراه آن از جمله اختلال خواب، باشد که سبب اختلال در فعالیت های روزانه و کیفیت پایین زندگی در این بیماران می گردد. بنابراین پژوهشگر برآن شد تا پژوهشی را با استفاده از فعالیت ورزشی و تاثیر آن بر کیفیت خواب بیماران سالمند تحت همودیالیز انجام دهد.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع تحقیق تجربی می باشد که برروی 30 سالمند بیمار سالمند تحت همودیالیز ( 15 نفر گروه آزمون و 15 نفر گروه کنترل) در مرکز خیریه غیاثی شهر تهران سال 99-1398انجام شد. ابزارهای پژوهش شامل فرم اطلاعات جمعیت شناختی، آزمون کوتاه شناختی و پرسشنامه کیفیت خواب پیست بورگ بود. در گروه آزمون سالمندان فعالیت ورزشی به مدت 8 هفته و 3 بار در هفته در طول دیالیز انجام دادند. در گروه کنترل بجز مداخلات روتین مداخله ای انجام نگرفت.
یافته ها: با مقایسه کیفیت خواب بین هفته اول و هشتم پژوهش در گروه آزمون، مشخص شد که بعد از اجرای برنامه ورزشی، کیفیت خواب بصورت معنی داری بهبود یافت(0001/0p<) ولی مقایسه  میانگین کیفیت خواب بین هفته اول و هشتم پژوهش در گروه کنترل به لحاظ آماری کاهش معنی دار داشت(001/0P=). مقایسه  میانگین کیفیت خواب بین دو گروه آزمون و کنترل قبل از انجام پژوهش به لحاظ آماری معنی دار بود(035/0P=) و گروه کنترل کیفیت خواب بهتری داشتند و این تفاوت  میانگین کیفیت خواب بین دو گروه در هفته هشتم پژوهش به لحاظ آماری نیز معنی دار شد (0001/0p<) و در پایان مداخله کیفیت خواب در گروه آزمون بهتر از گروه کنترل شد.
بحث و نتیجه گیری: نتایج این پژوهش علاوه بر اینکه میتواند در افزایش دانش پرستاری موثر باشد همچنین، می تواند از این روش به عنوان یک روش ایمن و کم هزینه که بر بهبود کیفیت خواب سالمندان تحت همودیالیز موثر است، استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1400/4/7 | پذیرش: 1400/4/1 | انتشار: 1400/4/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {نشریه پرستاری ایران} می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb